Putyin;John Kerry;

Putyin és Kerry nem először tárgyal. FOTÓ: Sasha Mordovets/Getty Images

- Harc az IS ellen - Putyinnal tárgyal Kerry

A szíriai válság végső kimenetele szempontjából is kulcsfontosságú tárgyalások színhelye ma az orosz főváros. Moszkvába érkezett John Kerry amerikai külügyminiszter, megbeszéléseinek napirendjén a katonai vetületeken és az Iszlám Állam (IS) elleni lépéseken túl Bassár el-Aszad szíriai elnök jövőbeni szerepének kérdése is szerepel majd. Kerry előbb orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, majd Vlagymir Putyin orosz elnökkel is tárgyal.

A washingtoni diplomácia irányítója Moszkvába indulása előtt, még Párizsban kritikus hangvételű nyilatkozatot tett, bírálva a szíriai légtérben mind aktívabb orosz légierő úgymond egyoldalú bevetéseit: amerikai vélemény szerint Moszkva az IS egységei helyett tudatosan az Aszad-ellenes muzulmán felkelők állásait bombázza, hogy így gyengítse a szír államfő ellenzékét.

Nem maradtak adósai Kerrynek az orosz diplomácia irányítói sem. Az orosz külügyminisztérium friss állásfoglalása amiatt marasztalja el Washingtont, hogy az Egyesült Államok egyfajta kettős mércével mér, s „megkülönbözteti a jó terroristákat a rosszaktól” – az első csoport alatt az Aszad-ellenes lázadókat, a másik alatt pedig az IS szélsőséges terroralakulatait értve.

Mindennek tükrében kérdéses, mi lesz a péntekre beharangozott New York-i nemzetközi találkozó sorsa, ahol a szíriai válság megoldása ügyében kellene előre lépni: egyelőre az is lehet, hogy a tervezett, magas szintű értekezletet lefújják.

Közben egyre erősödik az orosz légierő tevékenysége: a Russia Today hírportál a főparancsnokság tájékoztatása alapján azt írta,  már a 40-hez közelít a légicsapások száma. Az akciók célja hivatalos moszkvai indoklás szerint a szíriai kormányhadsereg , illetve a Szabad Szír Hadsereg (FSA) pozícióinak javítása – azt ugyanakkor nem lehet egyelőre világosan látni, hogy ez a segítség kiterjed-e arra is, hogy fegyverekkel látják el az FSA-t. Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök ugyanis szót ejtett ilyen szállításokról, Putyin haditechnikai tanácsadója, Vlagyimir Kozsin viszont cáfolta a tábornok állítását.

 

Folyik a Merkel-féle menekültpolitika lopózó kiigazítása, hogy a kancellárnak ne kelljen önmagának ellentmondania - mondta Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi tanára a köztévé kedd reggeli műsorában.