Kész tárgyalni az ellenzékkel Bassár el-Aszad szíriai elnök. Mint mondta, hajlandó megbeszéléseket folytatni a szíriai polgárháború lezárásáról. Mindezt azt követően jelentette be, hogy az ellenzék támogatta az ENSZ égisze alatt zajló megrendezendő tárgyalásokat a damaszkuszi kormányzattal. A mérsékelt ellenzék, illetve néhány fegyveres csoport csütörtökön egyezett meg arról, hogy részt vesznek a damaszkuszi rezsimmel folytatandó tárgyalásokon. Angela Merkel kizárta a lehetőségét annak, hogy együttműködjék a szíriai kormányerőkkel.
Mint mondta, Berlin nem óhajt Bassár el-Aszad csapataival együtt harcolni az IS ellen. Az Augsburger Allgemeine Zeitungnak adott interjújában úgy foglalt állást, az iszlamistákkal szembeni koalíció nem foglalhatja magában a kormánycsapatokat már csak azért sem, mert Aszad saját népére lő. A német kancellár ezért úgy vélte, Aszadnak nem lehet jövője az ország élén. Ennek ellenére minden politikai erőt bevonva kell megoldást találni a szíriai válságra – fejtette ki. A szíriai német szerepvállalással kapcsolatban úgy foglalt állást, hazája nem nézhette tétlenül, milyen brutálisan lépett fel az IS, amely „rémuralmat vezetett be Irak és Szíria egy részén, s közvetlen veszélyt jelent Európára” – fogalmazott.
Németország egyebek mellett Tornado típusú felderítő gépeket bocsátott az IS elleni koalíció rendelkezésére. Laurent Fabius francia külügyminiszter nemrégiben nem zárta ki a lehetőségét annak, hogy együttműködjenek a szíriai kormánycsapatokkal az Iszlám Állam elleni harcban. Ursula von der Leyen német hadügyminiszter szintén nyíltnak mutatkozott „a szíriai csapatok egy részével való együttműködésre”.
Véres merénylet színhelye volt a szíriai Homsz. Egy autóba rejtett pokolgépet robbantottak, melynek során 16 személy életét vesztette, 64-en megsérültek, de más források szerint számuk a százat is meghaladta. A detonáció a város al-Szahra nevű negyedében történt – közölte Talal Baraszi kormányzó. A robbanás egy kórház közelében történt. A terrorakcióhoz 150-200 kilogramm robbanóanyagot használtak fel. Egy szemtanú hatalmas robbanásról számolt be: hatalmas kráter keletkezett a színhelyen. A városnak ebben a negyedében elsősorban alaviták élnek, e kisebbséghez tartozik Bassár el-Aszad elnök is.
Homsz egyike volt azon településeknek, ahol elsők között lázadtak fel Aszad rezsimje ellen 2011 tavaszán. Sokáig a lázadók fellegvára volt. Évekig tartó harcok után azonban a belvárosból kiszorították a lázadókat. Múlt héten pedig Vaer negyedét is el kellett hagyniuk egy a kormányzattal megkötött megállapodás értelmében. Igen sokan vesztették életüket a homszi harcokban. Legalább 15 ezer sorszámozott útlevél tűnt el Szíriából és Irakból, csak 10 ezer az iraki Anbar, Ninive és Tikrit térségéből. Az amerikai kormányzat már néhány napja figyelmeztetett arra, hogy az IS szélsőségesei képesek útlevelek hamisítására.
Egy orosz hadihajó figyelmeztető lövéseket adott le egy török vízijárműre az Égei-tengeren, hogy elkerüljék az összeütközést. A Szmetlivij nevű orosz hajó 22 kilométerre tartózkodott a görög Lemnosz-szigettől közölték. Az incidens után Moszkvában bekérették a török katonai attasét. Ez azt jelzi, hogy továbbra is nagy a feszültség Ankara és Moszkva között. A kapcsolat azt követően mérgesedett el, hogy a törökök lelőttek egy orosz harci gépet, amely Ankara állítása szerint megsértette az ország légterét.