USA;Irak;légitámadás;

- Erősödő amerikai légicsapások Irakban

Párhuzamosan a Szíria fölötti, egyre élénkebb orosz légitámadásokkal, az elmúlt napokban jelentősen erősödött az Irak egyes régióit érintő amerikai harci tevékenység is. Az AP beszámolója szerint ezen a héten 350 áldozatot követeltek a nyugat-iraki Ramadi város környékét célzó amerikai légicsapások, melyeknek az Iszlám Állam helybeli létesítményei, bázisai és raktárai voltak célpontjai. A légicsapások nyomán az IS elvesztette a körzetben rendelkezésére álló élőerő legalább felét – fejtette ki Steve Warren ezredes, amerikai katonai szóvivő értékelése hivatkozva a hírügynökség jelentése.

Ramadit májusban foglalták el a szélsőséges muzulmán fegyveresek, s a bagdadi kormányalakulatok ellenoffenzívája azóta sem vezetett sikerre. Az iraki hadsereg erőfeszítései Ramadi visszaszerzésére „kiábrándítóan lassúak” – ismerte be tegnap Ash Carter amerikai védelmi miniszter, ám derűlátóan hozzátette: „Biztos vagyok benne, hogy (Ramadi) elesik, s ebben mi is közreműködünk. Ha az iraki fél igényli, készek vagyunk bevetni Apache harci helikoptereket, amelyek stratégiailag döntő különbséget jelenthetnek” a város ostromában – mondta.

A washingtoni elégedetlenség egyik oka nyilván az, hogy a bagdadi kormányerők képtelenek érvényre juttatni létszámfölényüket, noha az Eufrátesz folyó partján fekvő Ramadit támadó alakulataik létszáma becslések szerint eléri a 10 ezret is. 

Noha Észak-Korea teljhatalmú vezetője tegnap minden korábbinál nyíltabb formában és fenyegetőbb hangnemben utalt arra, hogy évtizedek óta diplomáciai elszigeteltségben élő országa nemcsak atomfegyverrel, hanem hidrogénbombával is rendelkezik, szakértők és politikusok nem veszik készpénznek Kim Dzsong Un szavait. Szöuli hírszerzési források korábban többször is leszögezték: nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy Phenjan csakugyan képes lenne termonukleáris eszközöket bevetni. (A magfúzió elvén alapuló hidrogénbomba még pusztítóbb erejű és hatású, mint a „sima” atombomba.)