Észak-Korea;hidrogénbomba;

Kim Dzsong Un és Barack Obama FOTÓ: Getty Images, Kevin Frayer

- Mégsincs hidrogénbombája Phenjannak?

Noha Észak-Korea teljhatalmú vezetője tegnap minden korábbinál nyíltabb formában és fenyegetőbb hangnemben utalt arra, hogy évtizedek óta diplomáciai elszigeteltségben élő országa nemcsak atomfegyverrel, hanem hidrogénbombával is rendelkezik, szakértők és politikusok nem veszik készpénznek Kim Dzsong Un szavait. Szöuli hírszerzési források korábban többször is leszögezték: nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy Phenjan csakugyan képes lenne termonukleáris eszközöket bevetni. (A magfúzió elvén alapuló hidrogénbomba még pusztítóbb erejű és hatású, mint a „sima” atombomba.)

Kétségeit fejezte ki a hírrel kapcsolatban a Fehér Ház szóvivője is. "A jelenleg rendelkezésünkre álló adatok súlyosan megkérdőjelezik ezeket az állításokat, de nagyon komolyan vesszük az észak-koreai rezsim atomfegyverkezési törekvései által jelentett veszélyt és fenyegetést" - nyilatkozta Josh Earnest. Az aggodalom annyiból érthető, hogy Phenjan csakugyan három ízben is végrehajtott az elmúlt évtizedben kísérleti atomrobbantást (2006-ban, 2009-ben és 2013-ban), ám ezek a fegyverkísérletek korántsem jártak teljes sikerrel. Ráadásul a világpolitikai színtéren is negatív hatást váltottak ki: Észak-Korea nemzetközi szankciók sorával kénytelen szembenézni.

Nem támogatja immár teljes mellszélességgel korábbi első számú szövetségese, Kína sem. Tegnap például, Kim Dzsong Un fenyegető hangú szavai után a pekingi külügyminisztérium szóvivője, Hua Csu-nying olyan nyilatkozatot tett, melyben az egész Koreai-félsziget atommentesítését jelölte meg Kína céljaként – jelentette a Reuters hírügynökség.

Új menetrend lép életbe a MÁV-Startnál, a 2016. december 10-ig érvényben lévő közlekedési rend szerint egyebek mellett óránként közlekednek InterCity vonatok Győrbe, Budapestről pedig fél órával csökken az utazási idő Linz, Salzburg és München felé.