A majd másfél száz oldalas kétnyelvű reprezentatív albumban a magyar szellemi élet ötven kiválóságának arcképe látható színes és fekete-fehér fotográfiákon. Ötven kiváló ember, akik a szerző, London Katalin megfogalmazása szerint, „mindegyikük rajta hagyta ujjlenyomatát a koron, amelyben élünk. Sorsuk bár a huszadik század, életük velünk teljesedik ki most, e kiszámíthatatlan 21. század elején.”
A könyv készítői úgy gondolták: tanáraink, példaképeink, elődeink megérdemlik, hogy a múló idő arcmásukat se mossa el, hiszen gondolataik, művészetük, tevékenységük dacol a korral. Mindannyian túl vannak pályájuk derekán – életük nyolcadik vagy kilencedik évtizedében járnak, sőt egyikük-másikuk már a tizedikben –, ám ez nem feltétlenül jelenti, hogy alkotóerejük lehanyatlott, hiszen sokuké máig is töretlen. Igaz, vannak sajnos néhányan, Czeizel Endre orvos-genetikus, Schweitzer József főrabbi, akik nem érhették meg a könyv elkészültét. Szomorú aktualitás, a Juhász Ferenc költőről készült utolsó művészi portré. Ő saját portréja alá a következőket írta: „ Az IDŐ az örökkévalóság szempillája.”
Ötven jeles ember arcmását örökíti meg ez a kötet. Ha a szemükbe nézünk, egy kicsit magunkra is büszkék lehetünk – olvasható a könyv fülszövegében.
A kötetet Závada Pál – személyes mozzanatokat sem nélkülöző – előszava indítja. A könyv végén mindenkiről tömör ismertető, afféle lexikon szócikk olvasható. A kötetet a Kossuth Kiadó gondozta.
London Katalin, a kötetben is szereplő Bálint Gazda társaságában, dedikálja fotóalbumát december 11-én, pénteken 17 órától, a Móricz Zsigmond Könyvesboltban (Budapest, XI. kerület, Móricz Zsigmond körtér 2.)