Kína;Tajvan;fogolycsere;

- Történelmi fogolycsere

A Kína és Tajvan közötti közeledési folyamat új szakaszhoz érkezett. A két ország néhány héttel az elnöki találkozó után kicserélték egymás között bebörtönzött kémeiket.

Peking a tajvani katonai titkosszolgálat két tisztjét engedte el. Ők legalább kilenc évig voltak kínai börtönben. Válaszul Tajvan egy kínai ügynököt helyezett szabadlábra. A tajvani kormány nyilatkozata szerint az ügynökök kicserélése a jószándék jele az elnöki találkozó után. Hszi Csin-ping kínai elnök és Ma Jing-csiu tajvani elnök november elején Szingapúrban folytattak egymással történelmi megbeszéléseket. 1949 óta első ízben találkozott egymással Kína és Tajvan elnöke. Peking saját tartományaként tekint a demokratikus Tajvanra. A szigetre menekült a Kuomintang pártvezetés, miután 1949-ben a kommunisták vették át a hatalmat Pekingben.

Zárónyilatkozatban fogadták el vasárnap az uniós és a török vezetők brüsszeli rendkívüli csúcstalálkozója keretében azt a közös akciótervet, amely a remények szerint kulcs lehet a menekültválság megoldásához, és felgyorsíthatja Törökország uniós csatlakozását is. A megbeszélések után a magyar kormányfő sietett elújságolni, hogy nem kell elfogadnunk - kötelező betelepítésként - "migránsokat", a menekültüggyel kapcsolatos kötelezettségvállalásban azonban Magyarországnak 18 millió euróval részt kell vennie. E hír bejelentésekor Orbán Viktor az emberiesség szót használta. Elemzők szerint figyelemreméltó az az epizód, hogy Merkel német kancellár kilenc országgal külön minicsúcsot tartott, ezen Magyarország, így Orbán Viktor nem vett részt.