EU;KSH;beruházás;autóipar;külföldi tőke;

Jövőre megfogyatkoznak a látványos építkezések FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Elfogytak a beruházások

Tragikusan alakult a harmadik negyedévben a hazai beruházások, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki adatai szerint 3,4 százalékkal csökkent a beruházási kedv az elmúlt év azonos időszakához képest. Az autóipari nagyberuházások eufóriája is elszállt, a friss uniós pénzek elapadtak, és a külföldi tőke beáramlása is erőteljesen mérséklődött.

A magyarországi beruházások minden szegmensben lejtmenetre váltottak. Ez a tény már azért is elgondolkodtató, mert jövőre további mérséklődés várható, ugyanis az újabb uniós támogatásokra reálisan csak 2017-től lehet számítani. Ugyanakkor téves a kormányzati álláspontot hűségesen követő Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Pénzügyi Stabilitási Jelentésének az a megállapítása, hogy "különösen a vállalati szektor szenvedhet el súlyosabb növekedési áldozatokat, ugyanis a szigorú hitelezési feltételek, a hitelszűke a gazdasági aktivitás jelentős visszafogását, vagy akár a kapacitások leépülését eredményezheti."

Vagyis a növekedési fordulat elmaradását a jegybank a bankok nyakába varrja, és nem a bizonytalan befektetői környezetben keresi a gondok forrását. Azt el kell ismerni, hogy sem 2015-ben sem jövőre nem kell jelentős adóváltozásokkal a vállalkozói szférának számolnia, és ez a távlati tervezést könnyebbé teszi. Az elmúlt évek tapasztalatai azonban óvatosságra intik a cégeket, mert nem tudni, hogy ez meddig marad így, mikor változtat ismét a teherelosztáson a kormányzat.

Az mindenesetre elgondolkodtató, hogy a KSH csütörtökön ismertetett adatai szerint a harmadik negyedévben 3,4 százalékkal csökkent a beruházások volumene az egy évvel ezelőtti magas bázishoz képest. A szakemberek, köztük Balatoni András, az ING vezető elemzője kifejtette, hogy várakozása szerint az idei harmadik negyedév után jövőre is tovább csökken a volumen. Az állami beruházások a mérsékeltebb uniós támogatások miatt esnek majd, a versenyszférában nincs külföldi működőtőke-befektetés, számottevő feldolgozóipari beruházás. A kis- és középvállalkozások beruházásait ugyan támogatja a jegybank, de a vállalkozási kedv alacsony - mondta az elemző. Balatoni András szerint ugyanakkor a beruházások csökkenő tendenciáját a jegybank jövőre induló piaci hitelezési programja mérsékelheti. A Növekedéstámogató Programtól azt várják, hogy hatására a teljes vállalati vállalati hitelezés 5-6 százalékkal, míg a kkv-hitelezés 10-12 százalékkal bővülhet jövőre és azt követően is.

Ez ugyan szépen hangzik, de a jegybank előrejelzése szerint is az új hitelprogram lökésszerűen növeli a hitelezési kedvet, de 2017 után ismét visszaesés lesz tapasztalható. Vagyis továbbra sem áll helyre a beruházások dinamikája, nem teremtődnek meg a fenntartható gazdasági növekedés feltételei.

Hasonlóképpen látja Balatoni András is, szerinte a lassuló GDP-növekedést mutató adatok után várható volt, hogy a beruházások is elmaradnak a korábbi értékektől. Magyarországon elapadni látszik a korábbi évek erőteljes növekedését támogató külföldi működőtőke-beáramlás, emellett a magyar gazdasági szereplők beruházási kedve is viszonylag visszafogott. (Egyesek már egyenesen tőkekiáramlásról beszélnek.) Ha nem elég dinamikusan emelkedik a beruházási volumen, egyre lassabb mértékben emelkedik a tőkeállomány, ami középtávon a kínálati oldalon is korlátot jelent majd, mert nem lesznek meg azok az eszközök, berendezések, amelyekkel egyre több GDP-t lehetne előállítani - vélekedett a szakember. Hozzátehetjük: nagyon hiányzanak az uniós pénzek is.

Ha a kormányzati érdekeknek álcázott egyéni érdekek úgy kívánják, akkor van pénz termelőberuházásokra is. Tegnap jelentették be: mintegy 17,1 milliárd forintból teljesen átalakítja és fejleszti borászatát az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház Zrt. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korábban 100 milliárd forintos tokaji fejlesztési programot ígért, a pénzből az önkormányzatok és a gazdálkodók is kapnak majd, de ennek részletei egyelőre nem ismertek. A Tokaj Kereskedőház 2013 óta nyeli a pénz és első nyereséges éve 2019. lehet ...

Nincs összhang a természetvédelem elmélete és gyakorlata között - hívta fel a figyelmet a WWF Magyarország. A természetvédő szervezet közleményében emlékeztetett: az Európai Bizottság szakértői tíz napja hozták nyilvánosságra az európai természetvédelmi szabályozás csaknem egy éve tartó felülvizsgálatának előzetes eredményeit. Több mint félmillió európai polgár, szakmai szervezet és üzleti szereplő nyilvánította ki, hogy az élőhely- és madárvédelmi irányelvek fontosak, megfelelően szolgálják a természeti értékek megőrzését, s hogy a természetvédelem mérhető társadalmi és gazdasági előnyökkel jár, ezért nem gyengíteni, hanem erősíteni szükséges.