terrortámadás;Brüsszel;Hegyi Gyula;

Járőrözés Brüsszelben. FOTÓ: Getty Images

- Bezárva rettegnek a brüsszeliek? - Jelentés Belgiumból

Nem könnyű higgadtnak maradni a terrorfenyegetés közegében, de pánikba sem érdemes esni. Brüsszelben élvén át az elmúlt napokat némi megütközéssel olvastam a magyar médiában az olyan tudósításokat, hogy „Brüsszelben megállt az élet”, „a brüsszeliek a lakásukba zárva rettegnek”, „már a vonatok sem indulnak el Brüsszelből”. 

A valóság ezzel szemben az, hogy a metró kivételével a tömegközlekedés üzemel, hétfőn a napsütést kihasználva sokan sétálni indultak, s az európai intézmények az immár egy éve tartó „sárga riasztás” jegyében zavartalanul működnek. A vonatok egy része pedig azért nem indult el Vallóniába, mert az ottani vasutas szakszervezetek előre meghirdetett sztrájkot tartottak. Számomra ez a sztrájk jelzi legjobban a belga társadalom élni akarását: a terrorfenyegetaés sem felejteti el a szociális feszültséget, a napi problémákat.

A terroristák alapvető célja a félelem állandósítása, a demokratikus társadalom megbénítása. Ezért, miközben természetesen tiszteletben tartják a szigorú biztonsági előírásokat, azokat betartva sokan az utcai jelenlétükkel is jelezni akarják, hogy nem engedik a terroristáknak megbénítani a város és a maguk életét. A vasárnapi óriási razziában letartóztatott tizenhat ember közül egy nap alatt tizenötöt elengedtek, az újabb öt őrizetbe vett közül egy ember ellen akarnak vádat emelni., Fegyvert, robbanószert nem találtak egyetlen helyen sem. Most úgy tűnik, hogy a példátlanul széleskörű akció fő célja annak a Salah Abdeslamnak az elfogása, aki egyike volt a párizsi merénylőknek, de utolsó pillanatban visszariadt az öngyilkosságtól.

Kényszerleszállást hajtott végre Afganisztánban egy külföldi cég alkalmazottait szállító helikopter, és az utasok a tálib lázadók fogságába kerültek. Az afgán biztonsági erők műveletet indítottak a foglyok kiszabadítására – közölte szerdán a kabuli védelmi minisztérium.