Parlament;RTL;média;Kövér László;kitiltás;

FOTÓ: Vajda József

- Feljelentették Kövért az RTL kitiltása miatt

Kicsinyes, gyáva visszaélés a hatalommal - értékelte lapunknak Polyák Gábor az RTL Klub parlamentből történt kitiltását. A médiajogász szerint az még a mai magyar jogrendszerben is rendhagyó, hogy a házelnök közvetlen módon korlátozza a sajtószabadságot. 

Kövér László persze sosem tagadta, mit gondol az újságírókról és a nyilvánosságról - jegyezte meg a szakember, akinél ugyanakkor a Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke tovább is ment: hivatali visszaélés gyanúja miatt büntetőfeljelentést tesz ugyanis a Fővárosi Főügyészségen ismeretlen tettes ellen az ügyben. Szabó Tímea szerint Kövér László tettével nemcsak a sajtó- és szólásszabadságot tiporja lábbal, de alapjaiban rengeti meg a jogállamiságot is. Hangsúlyozta, a Btk. szerint az a hivatalos személy, aki jogtalan előnyszerzés vagy jogtalan hátrányokozás miatt túllépi hivatali hatáskörét vagy visszaél azzal, büntettet követ el, ami három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Szabó Tímea egyértelműnek nevezte, hogy az RTL Klub kitiltása visszaélésszerű és jogszerűtlen. Szavai szerint a kitiltással a kormánnyal szemben kritikus sajtót akarják elhallgattatni. A társelnök felszólította Kövért, vonja vissza a kitiltást. Kérdésre válaszolva azt felelte, hogy a PM szerint a házszabály nem teszi lehetővé a kitiltást.

Ennek ellenére a fideszes házelnök határozatlan időre kitiltotta az Országházból az RTL Klubot, sőt, a csatorna stábja hétfőn már a Fidesz sajtótájékoztatójára sem mehetett be, mondván: nem szerepeltek az előzetesen regisztráltak névsorán. A kormányoldal számára kínos ügyeket boncolgató, annak idején még a reklámadó bevezetése kapcsán a korábbiaknál kritikusabbá vált RTL Klub azonban nemcsak az elmúlt hónapokban törhetett borsot a Fidesz orra alá. Mint azt Estihírlap felidézte: a tévéstáb buktatta le az FKGP korrupt államtitkárát és fedte fel a Torgyán József vezette kisebbik koalíciós kormánypárt fura thaiföldi ügyleteit a '90-es évek végén. Az RTL híradása nyomán mondott le az első Fidesz-kormány közlekedési minisztere, akinek az autója halálos kimenetelű balesetet okozott. A tévé kapta fel az olajügyeket, amelyek miatt még parlamenti vizsgálóbizottságnak is létre kellett jönnie, s nem utolsó sorban a Fidesz első pártigazgatójának, Várhelyi Attilának a büntetőperét is reflektorfénybe helyezte a tévé.

Nyílt levelet írt az RTL Klub Kövér Lászlónak

Kotroczó Róbert, az RTL hírigazgatója nyílt levélben arra kéri Kövér Lászlót, hogy oldja fel a kitiltásukat az országházból, mivel kollégájuk minden szabályt betartva, alaposan, senkit meg nem sértve járt el, a nyilvánosságot kívánta tájékoztatni az országházban tartott jelentős, közügynek számító nemzetközi eseményről. Mivel rendelkeznek az országgyűlés hivatalos, állandó belépést garantáló sajtóengedélyével, ezért nem értették, hogy miért nem engedik be őket egy sajtónyilvános eseményre, ráadásul a NATO nem is kérte, hogy csak bizonyos médiumok vehessenek részt rajta.

Kotroczó nehezményezi, hogy a sajtófőnök a levelében azt írta, hogy az RTL többször is megsértette korábban az országházi sajtótudósítást rendjét, ám ezekről az országgyűlés sajtóosztálya semmilyen értesítést nem küldött, neki több ilyen esetről nincsen tudomása. A hírigazgató azt kéri a házelnöktől, hogy amennyiben szakmai vagy etikai kérdés merül fel a kollégáik működésével kapcsolatban, úgy a jövőben Kövér hatalmazza fel a sajtófőnököt az RTL-lel való egyeztetésre, hogy álláspontjukat még a kitiltás előtt előadhassák,nézőpontjukat ismertethessék. Továbbá arra szólítja fel Kövért, hogy a kitiltási szankciót azonnal oldja fel. A nyílt levélről bővebben ide kattintva olvashat!

TV2: folytatódik a harc
Ez csupán formális, technikai jellegű lépés volt, érdemi döntés még nem született - mondta lapunknak Óvári Győző, miután kiderült, a jogász által képviselt a Megapolis Media Zrt. hétfőn beadta azt a hiánypótlást, amit a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még októberben kért a cégtől a TV2 megvétele ügyében. A hvg.hu a hír kapcsán arra emlékeztetett, a Simicska Lajoshoz köthető Megapolisnak és az Andy Vajnához tartozó Magyar Broadcasting Co. Kft.-nek egyaránt összefonódási kérelmet kellett benyújtani a GVH-hoz.
Nemcsak az kérdéses ugyanakkor, hogy a TV2 tulajdonlásáért versengő két cég közül ki nyeri a jogi csatát. Míg ugyanis Simicskáék igyekeznek érvényt szerezni korábban megszerzett tulajdonuknak, Vajna "bevásárlásának" részletei továbbra is homályosak. Bár jogszerűen titkolhatja az állami tulajdonú Eximbank, hogy valóban a pénzintézet 20 milliárd forintjából vette-e meg a filmügyi kormánybiztos a TV2-t, de az adatvédelmi hatóság elnöke szerint a korrupció elleni harc jegyében mégis jobb lenne, ha válaszolna - írta az Origo, amely azt a levelet is megjelentette, amelyben erről értekezik Péterfalvi Attila a fideszes Tényi István felvetése kapcsán.
A feljelentéseiről ismert politikus bejelentést tett ugyanis a Legfőbb Ügyészségen, innen került át az ügy a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz, amelynek elnöke szerint a banktitokra hivatkozni törvényszerű, ugyanakkor "a közpénzekkel való gazdálkodás ellenőrzése, a korrupció elleni harc, és a demokratikus közvélemény formálása olyan kiemelt célok, amelyek érvényesülése szempontjából az információszabadság kiemelt szerepet tölt be."
Megírtuk: az Eximbank, illetve a tulajdonosi jogokat gyakorló Szijjártó Péter banktitokra hivatkozva sem a sajtónak - így a Népszavának -, sem az Együttnek nem nyilatkozott arról, hogy a pénzintézet adott-e kölcsönt Vajnának a 20 milliárd forint értékűre becsült, 27 milliárdos jelzáloggal terhelt TV2 megvásárlásához.

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) tavalyi megállapodását a kabinet felrúgta - nyilatkozta lapunknak Kordás László. A Népszava birtokába jutott dokumentumban többek között megemlítik: "a VKF tárgyal a különösen nagymértékű fizikai és/vagy pszichés megterhelést okozó munkakörülmények között dolgozó munkavállalók helyzetének javításáról, figyelembe véve a korkedvezményes nyugdíjrendszer megszüntetését is". A megállapodásban - amelyet Varga Mihály, Nemzetgazdasági miniszter is aláírt - hangsúlyozzák, hogy az Országgyűlés 2015 tavaszi ülésszakán fognak tárgyalni róla.