Répássy Róbert minapi „megszólalása” késztetett írásra, ami így volt olvasható (csak a címet olvastam el a teletexten, amit az MTVA szerkeszt...): „Ismerni kell a történelmet”. (Talán az idézet nem pontos, de a gondolat maga, igen. Ezt a „hírt” tetézte Hollik István KDNP-s képviselő ezt követő nyilatkozata, a nemzetállamokkal kapcsolatban. Erre mondták szüleink: „ha nem szóltál volna, bölcs maradtál volna...”
Döbbenetes, hogy ”a média” hangadói, szereplői elmennek az ilyen butaságok mellett. (Nem beszélve az olyan irodalmi műveletlenségekről, amivel nap, mint nap találkozunk. Csak két példa: a 2002. évi kampányban egy napig volt olvasható a Fidesz molinókon: „Rendezzük végre, közös dolgainkat”, ám valaki szólhatott a vezérkarnak: József Attila írta ám azt is, „mióta ember néz az égre, vörös csillag a reménye”. (Ezt egyébként a cenzúra /netán Hóman Bálint utasítására, többször is átíratta.)
A másik: amikor még a Napkelte „működött”, emlékezetem szerint, két héten belül „sütötte el” a nemzetvezető: „gondolta a fene, ahogyan egyszer az öreg paraszt bácsi mondta.” Hogy a nyilatkozó nem tudta, ezt anno Arany János mondta, és generációk memorizálták azóta is az iskolákban, de hogy a tévé jól megfizetett stábjában nem akadt senki, akik erre figyelmeztette volna a főnököt, az már egészen felháborító. Rátérve az eredeti okra: a most "restaurálásra" törekvő politikusok a történészek segítségével eleget tesznek az általuk kitalált nyilatkozatnak: „amíg a szemtanúk élnek, nem lehet hiteles történelmet írni”. Csak átírni, teszem hozzá. Ahogyan elhallgattak annak hangoztatásával is, miszerint a 21. század tudásalapú társadalom lesz. De közbe jött a mindennapi tapasztalat: az átverni tudás... Miért nem kérdik meg e "restaurátoroktól": milyen országot hagyott hátra a Horthy-rendszer, és milyet építettek generációk, a megszállás ellenére? Amire a vezér, szó szerint úgy tekint ahogyan azt az egykori szlogen hirdette: „tied az ország, magadnak építed.” Ennek jegyében születik, immár napjainkban egy középkori, hűbéri ország. Elitcsere, minden áron.
Végezetül: mindenkinek illene tudnia, hogy a nemzetállamok évszázadokon át háborúztak, tarkítva ezt vallásháborúkkal, sok-sok milliós áldozattal. Kérdezem én: a Nagy Magyarországról álmodozók (valójában csak ezzel hitegetők, s akik ennek bedőlnek): a Kárpátmedencében, a Monarchián belül, Magyarország a nemzetek állama volt? Továbbá mi lett volna, ha Trianon nem szorította, koncentrálta volna a magyarságot Kis-Magyarország területére? Ennek "köszönhető" a Horthy-rendszer gyors konszolidációja és sikeres fejlődése, amit sajnos a háború nemcsak lenullázott, hanem mínuszba is vitt. Ezt kellett generációknak, az idézett szlogen jegyében újjá, majd felépíteniük...