A belga rendőrség és a hadsereg a belga főváros több negyedét is átkutatták. 19 házkutatást tartottak. Razziáztak a vallon iparvárosban, Charleroi-ban is. A hatóságok szerint nem találtak sem fegyverekre, sem pedig robbanószerkezetekre. Molenbeek brüsszeli városnegyedből, ahol jelentős muzulmán kisebbség él, lövésekről számoltak be. Az ügyészség szerint a rendőrség egy gépkocsira adott le lövéseket. Többen megsérültek. Az azonban nem derült ki, hogy az autóban lévő személyek köthetőek-e terrorizmushoz. A hatóságok nem kívántak részleteket közölni a bevetéstől arra hivatkozva, hogy a nyomozás tovább folytatódik, s nem akarják megzavarni annak menetét.
A rendőrségi beavatkozásra azt követően került sor, hogy vasárnap este a kormányzat bejelentette, továbbra is a legmagasabb szintű terrorkészültség marad érvényben, amelyet szombat hajnaltól rendeltek el. A metró hétfőn sem jár, a villamosok közül csak az indult útnak, amely a felszín felett jár. Az iskolák és az egyetemek tárva maradtak. Sokan nem mennek munkába, mert inkább gyermekükre vigyáznak otthonaikban.
A főváros 1,2 millió lakóját továbbra is arra kérik, lehetőleg ne menjenek bevásárlóközpontokba, pályaudvarokra, más helyekre, ahol több ember lehet. A város több pontján gépfegyveres rendőrök vagy katonák láthatóak. Charles Michel belga kormányfő bejelentette, hogy a rendőri és katonai jelenlétet tovább erősítik Brüsszelben.
A hatóságok továbbra is egy a párizsihoz hasonló terrorakciótól tartanak. A lehetséges célpontok közé üzleti-, bevásárlóközpontok, tömegközlekedési eszközök tartoznak. A legmagasabb, négyes terrorkészültség Brüsszel körzetére érvényes, az ország többi részére hármas készültséget rendeltek el. Michel azt közölte, az intézkedések ellenére a cél az, hogy az élet mielőbb visszatérhessen a normális kerékvágásba.
Annyi bizonyos tehát, hogy Abdeslam, az egyik párizsi öngyilkos merénylő testvére még szökésben van. Feltételezések szerint robbanószerkezet lehet nála. A 26 éves férfi Molenbeek negyedben élt. A nyomozóhatóságok szerint ahhoz a terrorcsoporthoz tartozott, amely a 130 életét kioltó párizsi merényletekben a kávéházakban és bárokban ülő személyekre tüzelt.
Egyelőre nagy kérdés, hogy a férfi valóban Belgiumban van-e. A La Libre Belgique szerint a rendőrség gyanúsítottat talált Liege városában, aki segíthetett Abdeslamnak abban, hogy egy BMW-vel Németországba szökjön. Ezt azonban sem belga, sem német részről nem erősítették meg.
A francia rendőrség közben közzétette a harmadik öngyilkos merénylő arcképét, aki a Stade de France párizsi stadion mellett hajtott végre öngyilkos merényletet. Szemtanúk jelentkezését kéri a rendőrség, amely azt reméli, információkat tud szerezni a férfiről. Egyelőre csak annyit tudni ujjlenyomata alapján, hogy október elején Lerosz szigetén regisztrálták, amikor szíriai menekültek egy csoportjával lépett az Európai Unió területére.
Miért ennyire veszélyeztetett Belgium? Tudni kell, hogy arányait tekintve Belgiumból utaztak a legtöbben Szíriába, hogy az Iszlám Állam mellett harcoljanak. A mintegy 11,2 millió főt számláló Belgiumban jelentős, 600 ezres muzulmán közösség él, melynek tagjai atrocitásoktól tartanak.
Jan Jambon belügyminiszter, aki a flamand nacionalisták tagja, azt közölte, hogy a brüsszeli hatóságok tudomása szerint 130 olyan személy tért vissza Szíriából, akik az IS tagjai voltak. Közülük 85-en Brüsszel Molenbeek negyedében élnek. Abban a körzetben, amely közvetlenül a városközponttól nyugatra helyezkedik el.
Az Európai Bizottság ma a terrorfenyegetés ellenére rendes munkarendben dolgozik. „Az Unió intézményeit nem érte különleges fenyegetés” – közölte Krisztalina Georgijeva, a testület alelnöke a Twitteren. A tervezett találkozókat is lebonyolítják, de az EU épületei környékén szigorítják a biztonsági intézkedéseket. A bizottságnál mintegy 23 ezren dolgoznak.
Az euróövezeti pénzügyminiszterek találkozója is létrejön, így megszavazhatják Görögországnak a következő hitelrészlet felszabadítását.