szakszervezetek;minimálbér;munkaadók;bértárgyalás;

- A szakszervezet többet emelne a minimálbéren

Lényegében eredménytelenül értek véget a minimálbérről szóló tegnapi tárgyalások a kormány, a szakszervezetek és a munkaadók képviselői között. A megbeszéléseket november 27-én folytatják - erről tájékoztatta lapunkat Kordás László.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MSzSz) elnöke beszámolt arról, hogy a kormány mereven ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, hogy csak a tavasszal elfogadott, jövő évi költségvetésben szereplő, vagyis 5,5 százalékos minimálbér-emeléssel értenek egyet. A kormány terveiben mintegy bruttó 110 ezer forintos minimálbér szerepel, ez azt jelenti, hogy a jelenleginél mintegy 5 ezer forinttal több. A kormány arra is hivatkozik, hogy az ugyancsak már jóváhagyott adótörvények sem tesznek lehetővé ennél nagyobb mértékű emelést.

Ezzel szemben a munkavállalók képviselői egységesen a 9 százalékos emelés mellett tették le a voksot, mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum esetében, ezt azonban a kormányzat képviselői elutasították.

Kordás László emlékeztetett rá, hogy 2010-ben a minimálbér bruttó 73 500 forint volt, vagyis a nettó bér 60 200 forint, mindez jelenleg 105 ezer, illetve 68 700 forint, vagyis mindössze 8 500 forinttal többet vihetnek most haza a minimálbéresek mint öt esztendővel ezelőtt. Ebből az is jól látható, hogy az állam adóbevételei nagyobb mértékben nőttek, mint a nettó minimálbérek. Az MSzSz az követeli, hogy a többletbevételekből juttassanak vissza a 700-800 ezer minimálbéresnek. Céljuk az, hogy a nettó bérük elérje a létminimumot, ami jelenleg 88 000 forint. Ennek érdekében azt követelik, hogy induljon be egy 3 éves bérfelzárkóztatási program, mégpedig úgy hogy 3 alkalommal 9-9 százalékkal növekednének a bérek. Ezt a munkavállalói oldal véleménye szerint ki lehet gazdálkodni, mert a magasabb jövedelem miatt növekedne a fogyasztás is, ami adóbevételeknek jót tehet.

Kordás László szerint egy kiszámítható béremelési program kedvező lehet a magasabb fizetési kategóriába soroltak számára is. Emellett előbb-utóbb fékezheti a külföldön munkát vállalók számát is.

A Liga Szakszervezetek viszont nyomásgyakorlásra készül a minimálbér emelése érdekében, miután a munkáltatói és munkavállalói álláspontok nem közelednek egymáshoz - jelentette be Gaskó István, a szövetség elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján.

Matolcsy György "egy öntörvényű közgazdász" - írta 2013 márciusában, a magyar jegybankelnök kinevezésekor a Financial Times. Majd egy év múlva, 2014 tavaszán, tevékenységét már az "elszabadult hajóágyúhoz" hasonlították, bár elismerték, hogy a forint alapkamatának drasztikus gyengítésének vannak pozitív hozadékai is. Vajon mit mondana a vezető pénzügyi napilap publicistája 2015 késő őszén, amikor az MNB elnöke több százmilliárd forintra tehető pénzszórása már egyértelműen személyes érdekeket is szolgál azzal, hogy balatonakarattyai polgármesterként tevékenykedő felesége szűkebb pátriájában vásároltatott a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) egy üdülőingatlant?