Óriási többséggel, 551 igennel, 6 nem és egy tartózkodás ellenében szavazta meg tegnap a francia alsóház a 129 áldozatot követelő pénteki párizsi terrormerényletek után bevezetett rendkívüli állapot meghosszabbítását és több biztonsági szigorítást tartalmazó, a kormány által előterjesztett javaslatcsomagot. A rendkívüli állapot február 26-ig marad hatályban. A szenátus pénteken szavaz az indítványról. Meghosszabbították Párizsban a gyülekezési tilalmat is, egyelőre vasárnapig, de a merényletek helyszínein megemlékezési jelleggel továbbra is engedélyezett a gyülekezés. Biztonsági okok miatt azonban törölték azt a terrorizmusellenes tüntetést, amelynek helyszíne a párizsi nagymecset lett volna.
Ezzel párhuzamosan a francia rendőrség vezetése úgy döntött, hogy a rendőrök a jövőben állandó jelleggel, szolgálaton kívül is, önkéntes alapon, viselhetik a fegyverüket, amennyiben arról tájékoztatják feletteseiket. Francois Hollande államfő ezt azzal indokolta, hogy "az Iszlám Állam háborút indított ellenünk, a francia rendőrség van ennek a háborúnak a frontvonalában”. Reggeli órákban Manuel Valls kormányfő bejelentette, hogy fennáll a veszélye annak, hogy terroristák vegyi fegyvert vetnek be. A kormányfő szavainak nagy visszhangja lett, hivatala gyorsan finomított a kijelentésen, leszögezve, hogy Valls „egy realisztikus objektív általános fenyegetettségre hívta fel a figyelmet, nem állnak olyan új információk birtokában, amelyek aktualizálnák és konkretizálnák ezt a veszélyt”.
A párizsi ügyészség kora délutáni órákban megerősítette azt a szerda este, a párizsi külvárosban, Saint-Denisben tartott terrorrazzia után megjelent sajtóértesülést, miszerint a pénteki merényletek kitervelője, a belga állampolgárságú Abdelhamid Abaaoud, akit az Iszlám Állam legaktívabb hóhérának is neveztek, a rajtaütés nyomán elhunyt személyek között van. Korábban csupán annyit közöltek, hogy a letartóztatott 8 ember közül egyik sem Abaaoud, a tetemek azonosítása folyamatban van. A 27 éves belga férfit azért nevezték legaktívabb hóhérnak, mert nem egyszerűen végzett áldozataival, hanem meg is gyalázta azok holttestét, amikor Szíriában harcolt.
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter leszögezte, Franciaország egyetlen olyan információt sem kapott a párizsi merényletek előtt más európai országoktól Abaaoudot illetően, amely jelezte volna, hogy a férfi az Európai Unió területére lépett vagy elérte volna Franciaországot. „Csupán november 16 után, a párizsi merényleteket követően kaptunk olyan jelzést egy Európán kívüli titkosszolgálattól, hogy tudomásuk volt Abaaoud görögországi jelenlétéről. …. A terrorellenes harcban létfontosságú az együttműködés.
Európának sürgősen magára kell találnia, újra kell szerveznie önmagát, hogy védekezhessen a terrorfenyegetés ellen.” szögezte le a francia szaktárca vezetője. Cazeneuve azt is elmondta, hogy a francia hatóságok augusztusban letartóztattak egy dzsihádistát, aki azt vallotta, hogy Abaaoud képezte ki és készítette fel arra, hogy Franciaországban és más európai államokban terrorcselekményt hajtson végre. A görög belügyminisztérium jelezte, nem volt információjuk arról, hogy a párizsi merénylet kitervelője valaha is megfordult volna Görögországban.
Tegnap a belgiumi rendőrség is razziákat tartott Brüsszelben és környékén a párizsi merényletekkel kapcsolatosan. Hét rajtaütést végeztek, zömében a nagyrész muzulmánok által lakott brüsszeli Molenbeek negyedben. Az egyik párizsi merénylő, Bilal Hadfi kapcsolatait keresték. Sajtóinformációk szerint a házkutatások Salah Abdeslammal is összefüggésben lehettek. Ő a párizsi merényletek megszervezésével gyanúsított másik belga állampolgár. Egyelőre nem tudni, hogy még él vagy ő is meghalt-e a rendőrség szerdai, saint-denisi támadásában, de a francia hatóságok feltételezése szerint szökésben van.
Az Iszlám Állam tegnap közzétett egy újabb videót, amelyben New York városát fenyegette meg terrortámadással. Megnevezték a tervezett támadás konkrét helyszínét, a város szívének számító Times Squaret, ahol naponta több millióan fordulnak meg. Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint azonban nem jelent fenyegetést New Yorkra az Iszlám Állam. Ugyanakkor az FBI azt közölte az olasz hatóságokkal, hogy Róma és a Vatikán lehet a következő célpont.