Kína;Hszi Csin-ping;szabadkereskedelem;Csendes-óceáni Partnerség (;

- Párbeszédet javasol a kínai elnök

Óva intett a világgazdaság lelassulásának következményeitől Hszi Csin-ping kínai elnök az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) fülöp-szigeteki csúcsértekezletén. A kínai államfő szerint veszélyt jelent, hogy a világgazdaság „több motorja is stagnál”. 

A kínai elnök, aki bár nem nevezte meg a Csendes-óceáni Partnerségről (TPP) szóló – 12 térségbeli ország által aláírt – megállapodást, megjegyezte: az egyes „megállapodások” csak megnehezítik a szabadkereskedelem globális elterjedését. Hszi szerint ugyanis a szabadkereskedelmet „a lehető legkiterjedtebbé kell tenni”. A TPP életbe lépésével a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete alakulna ki, hiszen az ázsiai térség egy sor állama juttathatna kevesebb korlátozással árukat az Egyesült Államokba. Kína azonban nem lesz tagja az övezetnek. A TPP sorsa egyelőre kérdéses, hiszen a republikánus elnökjelöltek népszerűségi listáját vezető Donald Trump és a legnépszerűbb demokrata elnökjelölt, Hillary Clinton is kinyilvánította, hogy ellenzi a TPP-t.

A kínai elnök manilai beszédében azt is hozzátette, hogy párbeszéddel kell megoldani a Délkelet-ázsiai térségben egyes szigetek hovatartozása miatt kialakult területi vitákat. Szerinte az APEC is jó alkalmat ad erre. A fórum házigazdája, Benigno Aquino elnök megnyitó beszédében azt közölte, hogy újításokkal kell biztosítani a gazdasági növekedést, s az APEC térségének államai különösen versenyképesek. Az APEC-csúcson Barack Obama is részt vesz. Az amerikai elnök arra szólította fel az ázsiai vállalkozókat, hogy tegyenek többet a klíma védelméért. Szerinte a klímavédelem esélyt ad munkahelyek teremtésére, a növekedés felgyorsítására is. Az APEC-nak 21 tagországa van, s a világ lakosságának 40 százalékát képviselik.

Közös hírszerzési ügynökséget és közös haderőt sürgetett tegnap egy nemzetközi konferenciáján az MSZP elnöke. Tóbiás József szerint Európa szolidaritásból most rosszul vizsgázik, pedig együttműködésre lenne szükség, különben a közösség védtelenné válik. Bezárkózás helyett nyitottságot kért a kormánytól. Gurmai Zita, a tanácskozást rendező egyik alapítvány alelnöke arról beszélt, "minél nagyobb a terrorfélelem, annál jobb Orbánnak".