év szava;hangulatjel;

- Ön ismeri? Furcsa kifejezés lett az év szava

Történetében először egy piktográfot, méghozzá a sírva röhögő emodzsit, vagyis érzelmek kifejezésére szolgáló hangulatjelet választotta az év szavának a tekintélyes brit szótárkiadó, az Oxford University Press online szótára, az Oxford Dictionaries.

A szótárkiadó a londoni központú SwiftKey informatikai céggel együttműködve böngészte át a legnépszerűbb emodzsik egy részének statisztikai adatait, megállapítva, hogy a hivatalosan "arc örömkönnyekkel" elnevezésű hangulatjelet használták a legtöbbször a világban 2015-ben.

A SwiftKey szerint a győztes hangulatjel a Nagy-Britanniában idén használt összes emodzsi 20 százalékát, az Egyesült Államokban használtak 17 százalékát tette ki, ami jelentős növekedést jelent az előző évi 4, illetve 9 százalékhoz képest. Maga az emodzsi kifejezés is virágkorát éli: a szó már 1997 óta jelen van az angol nyelvben, és 2015-ben több mint háromszorosára növekedett a használatának gyakorisága az előző évhez képest - olvasható a szótár honlapján. 

A sírva röhögő hangulatjel, amely a szótárkészítők szerint a legjobban tükrözi a 2015-ös év szellemiségét és hangulatát, egyebek közt olyan kifejezéseket utasított maga mögé, mint az ad blocker (reklámblokkoló), a dark web (az internet "sötét" oldala, amely a nyilvános világhálótól szinte teljesen elzárva működik), a lumberszexuális (edzett testű, rendezett szakállú, "favágó" stílusú férfi) és a menekült.

Franciaország formálisan segítséget kért az Európai Uniótól a terrorizmus elleni harchoz. A francia védelmi miniszter a Lisszaboni Szerződés közös védelemre vonatkozó, 42,7-es cikkelyének életbe léptetését kérte. A NATO hírszerzési információkkal segíti Párizst. Francois Hollande francia elnök Washingtonba és Moszkvába készül. Több országban folytatódott a hadjárat a szökésben lévő terroristák kézrekerítésére, a 129 áldozatot szedett pénteki terrortámadás hátterének felderítésére. Letartóztatások voltak Belgiumban és Németországban.