Gyorsan halad a nyomozás a péntek esti Párizs elleni terrortámadások hátterének felgöngyölítése ügyében. Több terroristát már azonosítottak a hatóságok, s azt is tudják, ki volt az akció fő kitervelője: a 27 éves belga állampolgárságú Abdelhamid Abaaoud volt az agytröszt, aki két éve harcol Szíriában az Iszlám Állam oldalán. Abaaoud feladata a dzsihadisták európai merlényletekre való felkészítése volt. A másik kulcsfigurának Salim Benghalemet tartják, akit a francia légierő októberben célzott légicsapásokkal próbált meg kiiktatni, s a francia nyelvterületről érkezett dzsihadisták kiképzéséért felelt.
A hosszú fekete szakállt viselő Abaaoud az IS szíriai fellegvárában, Rakkában tartózkodik. Brüsszel Molenbeek nevű részéről származik, abból a negyedből, ahol számos muzulmán bevándorló nőtt fel. Már korábban a francia hírszerzés célkeresztjébe került részint annak kapcsán, hogy a közösségi oldalakon aktív tevékenységet fejtett ki a dzsihadisták mellett.
A Le Monde azt gyanítja, hogy ő állhatott a 2015. április 19-i, villejuifi templom ellen tervezett, ám a belbiztonságiak által meghiúsított merényletkísérlet mögött. Kapcsolatban állhatott azzal a férfival is, aki augusztus 21-én a Thalys gyorsvasúton akart terrorakciót végrehajtani, de az utasok ártalmatlanná tették, s szintén ismerte Mehdi Nemmouche-t, aki a brüsszeli zsidómúzeum ellen hajtott végre terrorakciót 2014. május 24-én. Andelhamid Abaaoud neve Abou Omar al-Soussiként is feltűnik. A belga hatóságok azt gyanítják, ő volt az agytrösztje a január 15-én a belgiumi Verviesben felszámolt terrorcsoportnak is. Párizs rendkívül veszélyesnek tartotta a férfit: azután, hogy szeptemberben légicsapásait Irak után Szíriára, pontosabban az IS ottani állásaira kiterjesztette, őt is megemlítették a célpontok között.
Hollande összehívná az ENSZ BT-t
Francois Hollande francia elnök a párizsi törvényhozás előtt elhangzott beszédében kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását. Javaslatot tett az alkotmány módosítására, hogy hatékonyabban vehessék fel a harcot a terrorizmus ellen. A 16-os és a 36-os cikkelyről van szó. Ezeket idejétmúltnak nevezte, mert bizonyos helyzetekben a hadsereget látják el jelentősebb jogkörökkel. Hollande kezdeményezi, hogy könnyebben megfoszthassák állampolgárságuktól a terrorral vádolt személyeket. Az államfő hangsúlyozta, amit már előző nap miniszterelnöke, Manuel Valls is kiemelt, amely szerint Párizs háborúban áll. A köztársasági elnök almondta továbbá, hogy 5000 újabb rendőrt és csendőrt vesznek fel, 2500-at pedig más nyomozószervekhez.
Barack Obamára ugyan nagy nyomás nehezedik, hogy keményebben lépjen fel az IS ellen, az amerikai elnök azonban azt közölte, hiba lenne, ha szárazföldi erőket küldene Irakba és Szíriába. Hozzátette, a párizsi merénylet visszalépést jelent a terrorellenes harcban. Utalt arra is, hogy több sikert is felmutattak a dzsihadistákkal szemben, több régióban sikerült visszaszorítani őket.
Az államfő utalt arra, hogy három hónapra ki akarja terjeszteni a szükségállapotot, erről a hét folyamán szavazhat a törvényhozás. Hollande megerősítette, hogy a merényleteket Szíriában tervelték ki, s Belgiumban koordinálták a terrorakciókat. Mint mondta, a szomszédos országokkal összehangolt határellenőrzésekre törekednek. Hollande elnök utalt arra, hogy Franciaország kiterjeszti légicsapásait Szíriában az IS állásaival szemben. Hozzátette, hogy a következő napokban találkozik Barack Obama amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy a terrorellenes fellépésről tárgyaljanak.
Kiterjedt francia válaszlépések
Kiterjedt légicsapásokat hajtottak végre francia gépekkel az Iszlám Állam rakkai főhadiszállása ellen vasárnap este. Az akcióban tíz francia harci gép vett részt, s 20 bombát dobtak le – közölte a párizsi védelmi minisztérium. A célpont egy terror kiképzőtábor s egy másik terrorbázis volt. A párizsi merényletekért az IS vállalta a felelősséget. A francia hatóságok 23 embert állítottak elő és 31 fegyvert foglaltak le, valamint 18 helyen találtak kábítószert a rendkívüli állapot keretében hétfőre virradó éjjel országszerte végrehajtott razziákban - közölte délelőtt Bernard Cazeneuve belügyminiszter.
Világszerte egyperces csenddel emlékeztek tegnap a merényletsorozat áldozataira: Párizsban gyászolók és virágok az egyik helyszínen FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID RAMOS
Grenoble térségében legalább tucatnyi személyt vettek őrizetbe, sok fegyvert is találtak. Több személyt vettek őrizetbe Toulouse városában, ahol vasárnapról hétfő hajnalra virradóra razziázott a rendőrség. Abban a negyedben léptek fel a rendfenntartók, ahol egy korábbi franciaországi merénylet főszereplője, Mohamed Merah is lakott. A dél-francia város több pontján is lecsaptak a rendőrök. Akcióba léptek a rendfenntartók Bobigny városában is vasárnap késő este a párizsi merényletekkel összefüggésben. Itt nincs hír őrizetbe vételekről.
Lyonban egy házkutatás során rakétavetőket és más fegyvereket találtak. Csak a város, illetve Villefranche-sur-Saone térségében 13 házkutatás volt. Kézifegyvereket, védőruhákat, gépfegyvert is találtak. Grenobleban a Dauphiné Libéré lap közlése szerint legalább fél tucat személyt vettek őrizetbe, pénzt és fegyvert is elkoboztak. Olyan személyeket vettek őrizetbe, akikről azt feltételezik, hogy „politikai szélsőségesek”.
Kiket azonosítottak a hatóságok?
A francia hatóságok már vasárnap azt közölték, hogy több merénylőt azonosítottak, mindegyikük francia. Azóta több részlet is kiderült. Eredetileg azt közölték, három testvér vett részt abban a támadásban, amelyet a Voltaire sétánynál hajtottak végre, ahol kávéházakban és éttermekben időző embereket vettek célba. Az egyik merénylő az 1984-es születésű Ibrahim Abdeslam, aki Belgiumban élt. Jól ismerte őt a belga hírszerzés radikális nézetei miatt. A másik Salah Abdeslam, aki menekülésben van, ő bérelte ki Belgiumban a Volkswagen Polo gépkocsit. A harmadik férfiról, Mohamed Abdeslamról kiderült, a közöltekkel szemben mégsem volt a terrorcsoport tagja, ő később szabadon távozhatott. Később azt közölte, mindkét fivére "normális".
Salah Abdeslam sorsáról hétfőn egymástól eltérő híresztelések láttak napvilágot. A délelőtti órákban egyes hírközlő szervek egy a Twitteren megjelent értesülés nyomán azt közölték, hogy a férfit elfogták, ezt azonban később a belga hatóságok cáfolták. A belga rendőrök Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében hajtottak végre kiterjedt razziát, egy utcát lezártak és egy épületet átkutattak, de senkit sem vettek őrizetbe. Elismerte a vádhatóság, hogy a molenbeeki művelet célja Abdeslam kézre kerítése volt.
A férfit egyszer már majdnem elfogták. Egy médiajelentés szerint a francia-belga határon, az észak-franciaországi Cambrai-ban szombaton rendőri rutinellenőrzés során állították meg Salah Abdeslamot. Gépkocsijában még két személy ült. A férfit azonban akkor nem vették őrizetbe, ekkor ugyanis még nem tudták a hatóságok, hogy ő bérelte a merénylet végrehajtásához a Volkswagen Polo gépkocsit.
Hétfőn bejelentették, két személy ellen terrorcselekményben és terrorszervezet tevékenységében való részvétel miatt emelt vádat a belga ügyészség. A két vádlottat hétvégén vették őrizetbe Brüsszel Molenbeek-Saint-Jean nevű kerületében, a bíróság előzetes letartóztatásukat is elrendelte. Azokról a személyekről van szó, akik Salah Abdeslam autójában ültek. Franciaország már pénteken jogsegély iránti megkereséssel fordult a belga hatóságokhoz, miután kiderült, hogy az egyik támadás helyszínén több szemtanú is belga rendszámú autót látott, amelyet később meg is találtak a Pere Lachaise temető közelében, a támadók által hátrahagyott másik járműből pedig molenbeeki parkolójegy került elő.
Ami a további azonosított elkövetőket illeti, a rendőrség azonosított egy személyt, aki a Stade de France elleni támadásban vett részt. A Libération közlése szerint egy Balil Hadfi nevű férfiról van szó, aki 1995-ben született, s szintén Brüsszel Molenbeek negyedében lakott. Előzőleg, még szombaton, a 29 éves Omar Mostefait a robbanás során leszakított ujja után azonosították. A férfit ismerték a francia hatóságok radikális nézetei miatt, s amint lapok hétfőn közölték, a hírszerzés októberben fel is hívta rá a figyelmet. Ettől függetlenül nem volt állandó, 24 órás felügyelet alatt.
Hétfőn bejelentették továbbá, hogy egy újabb terroristát is azonosítottak. A férfi a Bataclan koncertterem elleni terrorakcióban vett részt, s Samy Amimournak hívják. 1987-ben, Párizsban született, családja Bobignyban él. A terrorelhárítás 2012 októberében egyszer már őrizetbe vette. Egy ideig a párizsi közlekedési vállalatnál buszsofőrként dolgozott.
Az olasz hatóságok egy francia állampolgárt és egy fekete színű Seat Ibiza típusú személyautót köröznek a Franciaországgal határos Piemonte tartományban és az egész észak-olaszországi térségben. A feltételezések szerint a párizsi merényletek egyik elkövetőjéről lehet szó, de azt nem közölték, hogy Salah Abdelsam-e az illető. Olaszországban először Piemonte autósztrádáin és más útjain, valamint a Torinót övező körgyűrűn vezettek be fokozatos ellenőrzést, ezt azóta már egész Észak-Olaszországra kiterjesztettek. Németországban őrizetbe vettek egy algériai férfit. Egyelőre nem tudni, valóban köve van-e a párizsi terrorakciókhoz.