Lengyelország;Andrzej Duda;Beata Szydlo;

- Beiktatták a lengyel kormányt

Beiktatták tegnap a lengyel kormányt. A Beata Szydlo miniszterelnök által irányított kabinet Andrzej Duda államfő előtt tette le a hivatali esküt. Duda gratulált Szydlónak azért, hogy rövid idő alatt „stabil kormányt” hívott életre. Szydlót ugyanis múlt pénteken bízták meg a kormányalakítással. Andrzej Duda kifejtette azt is, hogy a kormány prioritásának a NATO-val és az Európai Unióval való együttműködésnek kell lennie. Közlése szerint Lengyelország elég erős ahhoz, hogy segítsen a gyengébbeknek, s ne féljen az erősebbektől.

Lengyelországban megszűnt a politikai társbérlet, így most már mind az elnök, mind a miniszterelnök ugyanazon párt, a Jog és Igazságosság (PiS) tagja. Előzőleg a kabinet tagjai megemlékeztek Lech Kaczynski volt elnökről, aki 2010-ben Szmolensz közelében szenvedett repülőgép balesetet, valamint a pénteki párizsi terrortámadás áldozatairól. A Jog és Igazságosság nagy fölénnyel nyerte meg az október 25-én megrendezett parlamenti választást, s egyedül kormányozhat. Első ízben fordul elő a kommunizmus bukása óta Lengyelországban, hogy a voksoláson győztes politikai erő nincs koalíciós partnerre utalva. Szydlo még ezen a héten bemutatja kormányprogramját, amelyről szintén a hét folyamán a parlament szavazást tarthat.

A lengyel média értesülései szerint Szydlo kabinetje az új médiatörvény elfogadásával kívánja megkezdeni a kormányzást. Jelenleg a közszolgálati média tagjai kereskedelmi társaságokként működnek, ám nemzeti kulturális intézményekké alakulnak át – jelentette ki a PAP hírügynökségnek Piotr Glinski kulturális miniszterhelyettes. A kormány azt akarja, hogy a helyi sajtó minél inkább helyiek kezébe kerüljön. A változtatások 2016 első negyedévében lépnének életbe.

A médiában végbemenő változásokat Krzysztof Czabanski, a miniszterelnök megbízottjaként vezényli le. Czabanski egykor a PAP és a közszolgálati rádió vezetője volt, s a PiS listáján jutott be. Konrad Szymanski beiktatott Európa-ügyi miniszter kijelentette, hogy hazája nemet mond az Európai Bizottság által javasolt menekültkvótákra. Mit fogalmazott, a drámai politikai események fényében Varsó nem hajlandó megtenni ezt a lépést.

David Cameron egy hete kiterítette a kártyáit, fontos beszédet mondott és írásban is az Európai Unió elé terjesztette reformtervét. A brit kormányfő egyik fő célja, hogy saját pártja euroszkeptikus szárnyát meggyőzze arról, olyan reformokat sikerül kicsikarnia Brüsszeltől, amelyek nyomán mégiscsak megéri a szigetországnak, hogy tagja maradjon az EU-nak. Az Európa-ellenes toryk azonban megtorpedózhatják a miniszterelnök terveit, s akár Cameron pozícióját is megingathatják.