toryk;David Cameron;reformterv;euroszkeptikusok;

Cameron előbb-utóbb akár a pozíciójáért is aggódhat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Sajátjai támadják Cameront

David Cameron egy hete kiterítette a kártyáit, fontos beszédet mondott és írásban is az Európai Unió elé terjesztette reformtervét. A brit kormányfő egyik fő célja, hogy saját pártja euroszkeptikus szárnyát meggyőzze arról, olyan reformokat sikerül kicsikarnia Brüsszeltől, amelyek nyomán mégiscsak megéri a szigetországnak, hogy tagja maradjon az EU-nak. Az Európa-ellenes toryk azonban megtorpedózhatják a miniszterelnök terveit, s akár Cameron pozícióját is megingathatják.

Szervezkedik a nyáron alakult „Konzervatívok Britanniáért” képviselőcsoport, amely eredetileg azzal a céllal jött létre, hogy támogassa – és „felügyelje” – David Cameron tervét a brit EU-tagság feltételeinek újratárgyalására. A keményvonalas toryk már kezdettől világossá tették, ha nem helyezik gyökeresen új alapokra az Egyesült Királyság és az Európai Unió viszonyát, elvetve a politikai unió szorosabbra fűzését, akkor az euroszkeptikus honatyák a Brexit, azaz Nagy-Britannia kilépése mellett fognak kampányolni.

A parlamenti csoport, amelyhez már a júniusi induláskor több mint 50 tory képviselő csatlakozott, ma tanácskozásra ül össze, s a Daily Telegraph című lap szerint nem kizárt, hogy kerek-perec nemet mondanak Cameron reformtervére, amelyről már többen is kifejtették, hogy korántsem tartalmaz olyan kemény tárgyalási feltételeket, mint szerették volna. A Conservatives for Britain (CfB) csoport tagjai között van a Cameron-kormány több volt minisztere, EP-képviselők, s jelenlegi kormánytagok is szimpatizálnak a csoporttal.

A brit miniszterelnöknek nem csupán a párizsi terrorcselekmények miatti biztonsági kihívásokkal kell foglalkoznia, hanem saját pártja radikális szárnyának forrongásával is. A keményvonalas konzervatívok tegnap a képviselőházban adtak hangot felháborodásuknak amiatt, hogy a miniszterelnök elrendelte három euroszkeptikus honatya – Cheryl Gillan, Sir Edward Leigh and Christopher Chope – visszavonását az Európa Tanácsba akkreditált brit küldöttségből. Cameron lépését az euroszkeptikusok hadüzenetet fogták fel, s bosszút forralnak.

A tory frakció egy csoportja emiatt indítványt nyújt be, hogy megvonják a kormányfőtől az ET-ben részt vevő parlamenti küldöttség tagjainak kinevezési jogát. A többi frakcióban már eddig is választották az ET-delegációba a tagokat, a toryknál viszont eddig a pártvezetés jelölt. Az ET legközelebb november 27-én ülésezik, 20-ig kell kiegészíteni a brit küldöttséget. Konfrontáció várható a héten a Lordok Házában is, ahol arról szavaznak, hogy 16 éves korra csökkentsék a korhatárt az EU-referendum előtt. Ez azzal a következményekkel járhat, hogy akár egy évvel is eltolódhat a népszavazás, mivel a 16-17 évesek felvétele a választói névjegyzékbe hosszabb időbe telhet.

Cameron a Királyi Külügyi Intézet, népszerű nevén a Chatham House előtt elmondott beszédében is jelezte, nagyon komoly megfontolások alapján, kiegyensúlyozottan állították össze a Donald Tusknak küldött levélben összegzett kívánságlistát. A szélsőséges euroszkeptikusok azonban rögtön nekiugrottak a Cameron-tervezetnek, szerintük a miniszterelnöknek erős lapjai voltak, de nem használta ki a lehetőséget, javaslatai csak látszatváltozásokat szorgalmaznak. De bírálták a brit kívánságlistát a bennmaradás hívei is, szerintük a miniszterelnök nem fejtette ki az érveket az EU-tagság mellett, s azt sem tette világossá, hogy melyik oldalon áll.

Jacob Rees-Mogg tory képviselő az alsóházban „túl soványkának” találta Cameron reformköveteléseit, szerinte ennél még a munkáspárti Harold Wilson 1975-ös feltételei is elfogadhatóbbak voltak. Bill Cash euroszkeptikus honatya szerint a Cameron-levél „zsákbamacska”, semmi más, mint bizalomerősítő trükk. Bernand Jenkin csalódottságát egy mondatba sűrítette, amelyet azután sokat idéztek: „Ennyi az egész?”. Feltette a kérdést: „Miért elégednénk meg azzal, hogy másodvonalbeli tagok legyünk egy fokozottan központosított szövetségben, miközben egyre inkább elveszítjük befolyásunkat?” A parlamenti vitában David Lidington Európa-ügyi miniszter vette védelmébe a kormány reformprogramját, hangsúlyozva, hogy a tory euroszkeptikusok alábecsülik a miniszterelnök szándékait, és fogalmuk sincs róla, mennyire nehéz lesz átvinni a javaslatokat Brüsszelben.

Kemény tárgyalásokra számít Donald Tusk is a brit kívánságlista kapcsán. Az Európai Tanács elnöke még a vallettai csúcs margóján nyilatkozva úgy vélekedett, „nagyon nehéz lesz a megállapodás”, s egyáltalán nem lehet garantálni, hogy még idén egyetértésre jutnak. Angela Merkel német kancellár ugyanakkor nyitottnak mutatkozott, azt mondta, "a megállapodáskeresés szellemében" kezdenek tárgyalni a brit javaslatokról, s biztos benne, hogy sikerrel járnak. A formális tárgyalások a decemberi EU-csúcson kezdődnek. Cameron jogilag kötelező és visszafordíthatatlan változtatásokat szeretne, az unió vezetői azonban már jelezték, az uniós szerződések újranyitása egyelőre aligha kerülhet napirendre.

Indul a "kinn kontra benn" kampány
Egy friss Survation-felmérés szerint a britek 53 százaléka támogatná, hogy Nagy-Britannia kilépjen az Európai Unióból, 47 százalék viszont a bennmaradás pártján áll. Ez az első közvélemény-kutatás azóta, hogy Cameron november 10-én elmondta a beszédét az EU-tagság feltételeinek újratárgyalásáról. A felmérés során 2007 embert kérdeztek meg múlt hét elején, november 9-11. között, a szondázást a Grexit, a brit kilépés mellett kampányoló csoport rendelte meg.
A PaddyPower fogadóiroda ugyanakkor továbbra is 65 százalékra teszi az esélyét annak, hogy Nagy-Britannia benn marad az európai unióban. A „kinn kontra benn” kampány még csak most kezdődik, de egyre több befolyásos csoport áll ki az EU-tagság fontossága mellett. Múlt héten brit tudósok és akadémikusok figyelmeztettek, hogy a brit kilépés katasztrofális következményekkel járna az egyetemek és a tudományos kutatás számára, több tízmillió font kutatási támogatást veszítenének, nehezebb lenne vezető kutatókat Nagy-Britanniába csábítani, a tekintélyes brit intézetek versenyképessége forogna kockán.



Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója szerint elkerülhetetlen, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet a párizsihoz hasonló merényleteket kíséreljen meg, de szerinte ezt meg lehet akadályozni.