atomtemető;

- Végleges atomtemetőt épít Finország

A világon elsőként Finnországban kezdenek el építeni egy olyan, véglegesnek szánt atomtemetőt, amelyben a hosszú felezési idejű, ezért különösen veszélyes, használt nukleáris fűtőelemeket helyeznék el.

A helsinki kormány most adta meg a kivitelezési engedélyt, a konstrukció a tervek szerint 2023 körül készülne el, a legmodernebb technikai eszközök felhasználásával. A helyszín Olkiluoto szigete, az ország nyugati részén, s a terveket a döntésbe bevont helyi lakosság is jóváhagyta. Távlatilag 6500 tonna sugárzó anyagot helyeznének el a 450 méter mélységben, rendkívül szilárd gránitkőzetbe fúrt tárnákban.

„Ez hatalmas lépés számunkra. A szükséges kutató és fejlesztési munkákat már 40 éve elkezdtük” – jelentette ki a döntés nyomán a kivitelezési feladattal megbízott vállalat, a Posiva Oy vezérigazgatója. Hasonló tervekkel foglalkoznak egyébként Svédországban is, de ott a finnekhez képest több éves késésben vannak. Márpedig hasonló létesítményekre hatalmas szükség lenne, hiszen – noha sok szakértő szerint az atomreaktorok virágkora lejáróban, s egyre fontosabb teret nyer a megújuló energia – a világon mintegy 270 ezer tonnányi felhalmozódott, kimerült uránkapszula és más sugárzó anyag vár elhelyezésre. Ráadásul olyan megoldást kell találni, ami gyakorlatilag végleges lehet: a számos országban gondot okozó nukleáris fűtőanyag-maradványoknak a felezési ideje ugyanis sok tízezer esztendő is lehet.

Becslések szerint a finn létesítmény ára, száz éves üzemeltetési költséget is beszámítva, körülbelül 3,5 milliárd euró lesz.

Vezető nyugati hatalmak az ENSZ égisze alatt megbeszéléseket kezdtek békefenntartó alakulatok esetleges Burundiba vezényléséről, ugyanis az afrikai államban egyre fenyegetőbb szintet ér el a hónapok óta tartó erőszakhullám, s az események azzal fenyegetnek, hogy – a kilencvenes évek Ruandájához hasonlóan – a mind véresebb összecsapások országos méretű, gyilkos nemzetiségi-törzsi tömeggyilkosságig fajulnak.