ipar;Orbán Viktor;termelés;

MTI FOTÓ: Czeglédi Zsolt

- Orbán szerint éledezik az ipar

A nemzeti ipar és annak egyik legfontosabb szereplője, a Mol annyira megerősödött, hogy nemzetközileg is megállja a helyét – mondta Orbán Viktor miniszterelnök, a tiszaújvárosi butadién-kinyerő üzem avatóján. Az új gyár a kormányfő szerint úgy illeszkedik a magyar gazdaság rendszerébe, mint egy hiányzó puzzle-darab. A kormányfő úgy vélte, hogy Magyarország nemzeti ipara láthatóan éledezik, "próbálgatja a szárnyait".

Szakértők szerint a feldolgozóipar valóban a legjelentősebb iparágak egyike, ha a szélesebb értelembe vett gépjárműipari fejlesztéseket is számba vesszük, beleértve az autóalkatrész-ipart is. A feldolgozóipar egyéb szektorai azonban az évek során lemaradtak. Ugyanakkor a tiszaújvárosi gyár új foglalkoztatottjainak létszáma mindössze 32 fő lesz. A kormányfő utalása a nemzeti ipar éledezésére egy olyan üzem avatásán hangzott el, amelynek meghatározó tulajdonosa egy távol-keleti cég. A felhasznált licenc pedig a német BASF-től származik.

Az avatón Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elmondta: 35 milliárd forintba került a beruházás, évente 6-10 milliárd forinttal növeli majd a Mol-csoport jövedelmezőségét. Az új gyár 51 százalékban japán befektetők, 49 százalékban a Mol tulajdona.

A butadién-üzem évi 130 kilotonna kapacitással indul, ebből a két év múlva elkészülő gumiüzem évi 60 kilotonnát tud majd felhasználni. A Tiszaújvárosban kinyert butadiénből - amely egy színtelen, könnyen cseppfolyósítható gáz, és amelyet az etiléngyártás során keletkezett melléktermékből állítanak elő - évente 5 millió darab autóabroncsot készíthetnek majd. Éppen ezért volt lényeges az a bejelentés, hogy a Mol és a japán JSR Corporation várhatóan 2017-re egy műgumigyárat épít Tiszaújvárosban, ez a fő alapanyaga a gumiabroncsnak, itt a tervek szerint több, mint 100 új munkahely létesül.

Az alföldi régióban egy újabb nehézvegyipari üzem létesítése jelentősnek mondható, bár a kazincbarcikai BorsodChem hasonlóképpen a magyar ipar egyik meghatározó szereplője, emellett a Mol tiszaújvárosi üzeme műanyag-alapanyag termékeinek egyik legfontosabb felhasználója.

A devizaalapú kölcsönök elszámolása során átlagosan 393 ezer forintot térítettek vissza a pénzügyi intézmények az ügyfélnek – jelentette be Freisleben Vilmos egy tegnapi háttérbeszélgetésén.