Egyiptom;turisták;Abdel-Fattáh esz-Szíszi;

A béke városának hirdetik Sarm-el-Sejket – de momentán ez tragikomikusnak hat FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/DAVID DEGNER

- Lyukacsos biztonság

Nem megfelelő biztonsági ellenőrzésekről számoltak be tisztviselők az egyiptomi Sarm-el-Sejk üdülőparadicsom repülőterén. A reptéri ellenőrök állítólag annyira korruptak, hogy kenőpénzért cserébe gyakorlatilag bármit fel lehet vinni a gépekre. A hétvégétől már a hadsereg felügyeli a turisták regisztrációját. Az egyiptomi külügyminiszter arra panaszkodott: velük senki nem osztott meg terrortámadásra utaló értesüléseket.

A sarm-el-sejki repülőtéren már régóta hiányos a biztonsági ellenőrzés, ami főképp azt jelenti, hogy gyakran nem működik a csomagokat átvilágító berendezés, valamint hogy felületes a gépek üzemanyaggal és az utasoknak felszolgálandó élelemmel való feltöltésének ellenőrzése. Erről számolt be hét, neve elhallgatását kérő egyiptomi biztonsági tisztségviselő az AP hírügynökségnek.

A sarm-es-sejki és más egyiptomi repülőterek biztonsági hiányaira az október 31-i repülőgép-szerencsétlenség miatt irányult rá a figyelem: egy orosz utasszállító gép zuhant le, a tragédiában 224 ember életét vesztette. Több ország felfüggesztette a Sarm-es-Sejkbe irányuló légi forgalmát, ami rosszul érinti az idegenforgalomtól jelentősen függő egyiptomi gazdaságot. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia azt állítja, hogy az orosz gép lezuhanását valószínűleg egy pokolgép okozta, amelyet a biztonsági ellenőrzést kijátszva helyeztek el a fedélzeten.

Az AP-nek nyilatkozó tisztségviselők azt is elmondták, hogy az átvilágító berendezést kezelő, rosszul fizetett rendőrök rendszeresen felajánlják az utasoknak, hogy kenőpénz ellenében kikerülhetik a személyi és a poggyászellenőrzést. "Meg nem tudnám mondani, hányszor találkoztam olyan poggyásszal, amely tele volt kábítószerrel vagy fegyverrel, és tulajdonosuk 10 eurót vagy más hasonló összeget fizetett azért, hogy a bőrönd ne akadjon fent az ellenőrzésen" - mondta az egyik alkalmazott, aki a poggyászokat kezeli.

Abdel-Fattah esz-Szíszi egyiptomi elnök korábban azt állította, hogy egy brit szakértői csoport egyiptomi kollégákkal közösen tíz hónapja ellenőrizte a sarm-es-sejki repülőtér biztonsági körülményeit, és elégedett volt. A brit közlekedési minisztérium szóvivője nem volt hajlandó elárulni semmit arról, hogy a szakértői csoport hogyan értékelte a repülőtér biztonságát, de Patrick Mcloughlin miniszter pénteken utalt arra, hogy a repülőgépekre feladott poggyászok átvizsgálása nem volt megfelelő.

Oroszország félig már elismerte a merénylet lehetőségét, amikor pénteken elrendelték az Egyiptomba tartó összes orosz légi járat felfüggesztését. Mint ismert, az Iszlám Állam már a tragédia napján közölte, hogy ők szedték le az orosz gépet. Az Arab News pedig egy meg nem nevezett, a vizsgálatban résztvevő szakértőre hivatkozva azt írja, már 90 százalékban biztosnak tűnik, hogy bomba robbant a gépen. Ennek ellenére Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel közös kairói sajtótájékoztatóján azt mondta, nem osztották meg Egyiptommal azokat a hírszerzői értesüléseket, amelyek arra utalnának, hogy a légi katasztrófát terrortámadás okozta volna.

"Abból indultunk ki, hogy értesítenek minket a rendelkezésükre álló műszaki részletekről, ahelyett, hogy a sajtóban jelentetik meg őket" - tette hozzá. Úgy vélte, a szerencsétlenség körülményeinek vizsgálatából eddig nem derült ki, mi okozta a Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó gép tragédiáját. Sukri közölte, hogy Kairó szorosan együttműködik az érintett országokkal a katasztrófa hátterének felderítésében. Mint mondta, országa mindent megtesz az érintett országok megnyugtatásáért. "Egyiptom biztonságos ország" - jelentette ki. Szijjártó Péter pedig megerősítette, Magyarország nem változtatja meg Egyiptom biztonsági besorolását az utazási javaslatokkal kapcsolatban, egészen addig, amíg nincsenek egy ilyen lépést megkövetelő információk birtokában.

Az elefántcsorda megszokott időben vonul át a folyón és ez a látvány éppoly mindennapos Malawiban, mint a napfény. Az afrikai ország népe ma már máshoz is kezd hozzászokni. Például a magyar orvosokhoz és a dán sörökhöz.