Örömmel olvastam a Népszava 2015. október 31-i számának Szép Szó mellékletében Kerecsényi Zoltán Ferenczi Sándor, a magyar Freud című írását! Bizony, sajnálatos, hogy Ferenczit hazájában, Magyarországon a pszichoanalízissel foglalkozókon kívül még mindig igencsak kevesen ismerik. Ezért örvendetes és fontos olyan emlékidézések közreadása, mint a Szép Szó október utolsó napján megjelent írása, valamint az olyan kiadványok közreadása, mint a közel kilenc esztendővel ezelőtti Kerecsényi-féle pápai kötet, amely Ferenczi helyi kötődését, valamint Freud látogatását örökítette meg. Mint ahogyan a Szép Szó cikke is utalt rá, a lapban is közölt kérdéses fotóról sajnos nagyon sokáig, igen sok szakember és kutató tévesen feltételezte, hogy 1915 őszén, Freud pápai látogatása idején készült. Nemrégiben kapcsolatba kerültem Ferenczi Sándor egykori katonaorvos-kollégájának, Dr. Gonda Viktornak Amerikában élő unokájával, dr. William Gondával. Ő segített megoldani a "rejtélyt".
E szerint a közismert Ferenczi-Freud fotó valójában akkor készült, amikor Freud a Tátrában, a Csorba-tónál nyaralt, 1917 augusztusában. Itt látogatta meg őt Ferenczi Sándor, és itt találkoztak Ferenczi katonaorvos kollégájával, Dr. Gonda Viktorral is, aki az itt látható fotón lévő harmadik személy! A fényképnek azonban egy olyan változata terjedt el, amelyről ezt a harmadik személyt levágták. Ez sokakat megtévesztett, így a Freud-Ferenczi levelezés magyar fordításának szerkesztőit is! Azonban a levelezésből is kiderül, hogy a Tátrában mindhárman együtt voltak, Ferenczi 1917. december 13-i levelében Gondáról mint "csorbai fotográfusunkról” ír. Ferenczi azonban Freudhoz írott leveleiben rossz véleménnyel volt Gondáról, aki arról volt nevezetes, hogy fájdalmas áramütésekkel próbálta gyógyítani a háborús neurózisban szenvedő katonákat. Ezt a módszert Ferenczi és más pszichoanalitikusok erősen ellenezték, talán ezért retusálták le Gondát a fényképről. A "csonkítatlan" fotó megtalálható a londoni Freud-múzeum fényképtárában, és az interneten is elérhető. (http://www.freud.org.uk/photo-library/detail/20073/).
Dr. William Gonda úgy tudja, hogy a fotót édesapja, Tom Gonda, vagyis Gonda Viktor fia küldte el az 1950-es években egy ismerősével, dr. Jerome Oremland-dal Anna Freudnak Londonba. Azonban William Gonda szerint a képnek több változata is van, olyan is, amire rá van írva, hogy “Csorbató, 1917 augusztus”. Gonda Viktor egyébként szenvedélyes fotós volt, 35 mm-es Leicájával rengeteg fotót készített pácienseiről és terápiás módszeréről. Nyilván ugyanezzel a géppel készülhetett az a kép is, amelyen Gonda doktor maga is szerepel Freud és Ferenczi társaságában. Ezek a pszichiátria- és fotótörténeti szempontból is rendkívül érdekes képek Dr. William Gonda birtokában vannak, de néhány megtalálható közülük a bécsi Hadtörténeti Levéltárban is.
Érdemes megjegyezni, hogy Gonda Viktor filmfelvételeket is készített kezeléseiről, az egyik ilyen filmhez ugyancsak dr. William Gonda révén jutottam hozzá. Tehát a közismert Ferenczi-Freud fotó rejtélye megoldódott, köszönet dr. William Gondának, - és köszönet Kerecsényi Zoltán lokálpatriótának, pápai Ferenczi-emlékápolónak, hogy legutóbb is, és korábban is rávilágott Ferenczi-Freud pápai kötődésére. Büszkék lehetünk arra, hogy Freud egy magyarországi, vidéki városban, Pápán is megfordult. Ez a település minden kétség nélkül bevésődött Ferenczi Sándoron keresztül a pszichoanalízis történetébe!