;

Párizs;Saul fia;

Forrás: Facebook/Saul fia

- Közelkép - Párizst ostromolja a Saul fia

Ha a Szajna partjára beszökik az ősz, történhet a világban bármi, november első napjai az irodalmi díjaké. Csak a Goncourt-ról, a Renaudot-ról írnak a lapok, legutóbb pedig a női zsűri odaítélte Femináról, amelyet az idén nem is regényíró nyert el, hanem riporter, Christophe Boltanski, a L’Obs munkatársa.

De díjak ide vagy oda, a harmadik napon már velük egyenrangú esemény volt a párizsi mozik e heti bemutatója, Nemes Jeles László Saul fia című filmje. A nemzetközi díjeső után hónapokkal valamennyi napilap, hetilap ezt méltatta. A Libération művészi gonddal megtervezett címlapján ezzel indult, majd két teljes oldalát szentelte neki. Vitathatatlan remekmű, írta róla, és visszaemlékezett, hogy húsz éve, a „Schindler listája” indulatos vitákat provokált. Ma a Saul fia körül semmi hasonló, tapsvihar és elismerés. A Le Monde azt a kérdést tette föl, lehet-e bármit is hozzátenni a Nemes Jeles film sikeréhez? Megrázó, lélekbe markoló. A Le Figaro is arra emlékeztet, hogy egyértelmű a tisztelet. Csak annyi mondható el az alkotásról, hogy csodálatos. A L’Express szerint a történet egyszerű, ugyanakkor sok rétegű. Olyan történetet mesél el, amelyet az emberi emlékezetnek meg kell őriznie. Egy mondható el róla, megnézni, megnézni és mindig megnézni.

A L’Obs keserűséggel azt regéli el, hogy az egyébként a világ filmművészetének élvonalát jelentő francia műtermek kétbalkezesen nemzetközi sikert szalasztottak el. Nemes jeles Párizsban, a Politikai Tudományok egyetemén szerezte a diplomáját, Clara Royer, a forgatókönyv írója a Sorbonne professzora, de Budapesten él. Mindketten francia kultúrájúak, és elsőként az évi kétszáz filmet gyártó ottani műhelyeknek kínálták föl a Saul fia forgatását, onnan reméltek anyagi hátteret. Eltanácsolták őket. Kényszerből tértek vissza Magyarországra, ahol tárt karokkal fogadták jelentkezésüket, összejött a pénz és sokkal szerényebb gazdasági körülmények között készült el a film.

Az idén májusban, Cannes-ban pedig összejött a nagydíj. Keserűen és fejet hajtva fűzte hozzá a történethez a nagy tekintélyű párizsi politikai és kulturális hírmagazin, a Szajna parti bemutató napján.

Újabb jelentős átalakításra készül a kormány a közoktatásban, már meg is kezdték a jövőbeni iskolai szuperközpontok lehetséges helyszíneinek feltérképezését - persze csak titokban, a szakmai szervezetek bevonása nélkül. A Pedagógusok Szakszervezetének elege lett abból, hogy a hatalom nem tárgyal, nem bocsátja szakmai vitára elképzeléseit, ezért januárra tüntetést szerveznének. A Hívatlanul Hálózat felmérése azonban arra világított rá: a tanárok megosztottak, nem szolidárisak.