Románia;Victor Ponta;Kelemen Hunor;bukaresti tűzvész;

FOTÓ: Getty Images

- Lemondott Victor Ponta - Ő lehet az ideiglenes kormányfő

Victor Ponta román miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy benyújtotta lemondását tisztségéről, és döntését a 32 halálos áldozatot követelő bukaresti tűzvész miatt érzett felelősségével indokolta. A lemondás hírére reagált az ellenzék: Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elképzelhetetlennek tartja, hogy a mostani koalíció egy új miniszterelnökkel tovább kormányozzon, a Nemzeti Liberális Párt pedig előre hozott választást akar.

A miniszterelnök azt követően döntött így, hogy kedd este 25 ezren tüntettek Bukarestben az ő lemondását is követelve Gabriel Oprea belügyminiszterrel, miniszterelnök-helyettessel és Cristian Popescu Piedone 4. kerületi polgármesterrel együtt. A spontán tiltakozás amiatt kezdődött, hogy a bukaresti politikai vezetők nem vállalták a felelősséget a múlt pénteki  tűzvészért.

Ő lehet az ideiglenes kormányfő
Mircea Dusa védelmi miniszter lehet Románia ideiglenes kormányfője mindaddig, amíg új kormány alakul Bukarestben. Erről Victor Ponta leköszönő miniszterelnök beszélt a baloldali kormánykoalíció szerdai üléséről távozóban. Ponta kijelentette, a kormány délutáni ülése után nyújtja be lemondólevelét Klaus Iohannis államfőnek. Hozzátette, a kormányülésen a kabinetnek el kell még fogadnia néhány fontos dokumentumot. Azt is elmondta, hogy ő javasolta Mircea Dusát ideiglenes kormányfőnek.

Ponta bukaresti sajtótájékoztatóján kijelentette: kötelességének érzi megállapítani, hogy legitim a társadalom haragja, és nem akarja a miniszterekre és a helyi hatóságokra hárítani a felelősséget. "Nem akarok az emberekkel harcolni, nagy hiba lenne és mindenkinek rosszat tenne" - jelentette ki a miniszterelnök. Hozzátette: reméli, hogy a lemondása kielégíti a tüntetők követelését. Közölte, hogy az új kormány felállásáig kabinetje ellátja az ügyvezető kormány feladatait. 

A kormányfő lemondását előbb Liviu Dragnea, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke jelentette be, de ő azt mondta, azért van szükség erre, mert a szociáldemokraták koalíciós partnere nem akart felelősséget vállalni, és nem értette meg, hogy nem lehet a társadalomtól elszakadva politizálni. Dragnea Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettesre, a Románia Haladásáért Országos Szövetség (UNPR) elnökére utalt, aki a sajtóban megjelent hírek szerint jogtalanul használt rendőri felvezetést a bukaresti közlekedésben, és egy útja során a gépkocsiját felvezető rendőr halálos balesetet szenvedett.     Gabriel Oprea közölte, közösen hoztak döntést Victor Ponta távozásáról.

Az UNPR közleményében tudatta, hogy Victor Ponta lemondása után is támogatja a koalíciót, és kész arra, hogy új kormányzó többséget hozzon létre a PSD-vel. A Digi 24 hírtelevízió ugyanakkor tudni véli, hogy a történtek után a PSD nem óhajt többet kormánykoalíciót alkotni az UNPR-vel, amely a mérleg nyelve szerepét tölti be a parlamentben.

Szerdán Cristian Popescu Piedone 4. kerületi polgármester is bejelentette lemondását. Elmondta: teljesen indokolt a lakosság haragja, és az áldozatok tiszteletének jeleként nyújtja be lemondását. A demonstrációt egy Facebookon szerveződött csoport eredetileg a negyedik kerületi polgármester lemondatása érdekében hirdette meg, mivel sokan őt tartják felelősnek, amiért engedélyezte és egy éven át sosem ellenőrizte a tűzvédelmi előírásokat kijátszó Colectiv-klub működését.

Kelemen Hunor elképzelhetetlennek tartja az új kormányalakítást

 A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerdán, Victor Ponta lemondása után értékelte a Romániában kialakult politikai helyzetet. "Nem látom elképzelhetőnek, hogy a mostani koalíció egy új miniszterelnökkel tovább kormányozzon. El tudom képzelni, hogy a mostani ellenzékből alakuljon kormány, vagy hogy kisebbségi kormány alakuljon, vagy hogy esetleg egy technokrata kormány alakuljon. És el tudom azt is képzelni, hogy előre hozott választások következzenek" - jelentette ki az RMDSZ elnöke. Hozzátette, Klaus Iohannis államfőnek kell szerdán vagy csütörtökön tárgyalásokra hívnia a parlamenti pártok képviselőit, és az elnökön áll, hogy kit bíz meg kormányalakítással.

Kelemen Hunor véleményéről bővebben itt olvashat!

 

Előre hozott választást akarnak

Victor Ponta román miniszterelnök lemondása nyomán előre hozott választást akar  az ellenzéki Nemzeti Liberális Párt (PNL), és ezt az álláspontot fogják képviselik majd a Klaus Iohannis elnökkel folytatandó tárgyalásokon. Alina Gorghiu, a PNL társelnöke közölte, hogy a jelenlegi román politikai helyzetben az előre hozott választás az egyedüli jó megoldás, és a pártoknak meg kell egyezniük erről. A többi párttal tárgyalásokat kezdeményeznek, hogy mielőbb egyezség szülessen az előre hozott választásról. Gorghiu szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni a közvélemény akaratát. Romániában a jövő év őszén lennének esedékesek a parlamenti választások. Az államfő várhatóan konzultációra hívja a parlamenti pártokat, hogy egyeztessenek a Victor Ponta lemondása nyomán kialakult politikai helyzetről.

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Victor Ponta miniszterelnök lemondását az első lépésnek tekinti a román politikai elit megtisztulása felé.

"Egyértelmű pozitívumként könyvelhető el a doktoriját plagizáló, magyarellenes megnyilvánulásai miatt is elhíresült politikus távozása, s csak remélhetjük, hogy ezzel lehetőség nyílik a romániai politikai élet normalizálására, és beindul végre egy rég várt megtisztulási folyamat. Victor Ponta vezetése alatt Románia szinte minden tekintetben erkölcsi mélypontra süllyedt, kormánya pedig az elmúlt időszakban is számos, a magyar közösség érdekeit súlyosan sértő intézkedést támogatott hallgatólagosan és tevőlegesen" - állapította meg az EMNP.
A párt abbéli meggyőződését hangoztatta, hogy Klaus Iohannis államfő helyes döntései adhatják meg a lehetőséget a jó irányba történő változásnak. A párt értelmezése szerint a Victor Pontát elsodró tömegakarat az, hogy "Románia és benne Erdély végre ne a csalás, a plágium és a kormányzati szintre emelt korrupció, hanem a valós doktori diplomák, a tudás és a jól végzett munka, az autonóm közösségek, valamint európai értékek országa legyen" - fogalmazott az EMNP.

Victor Ponta román miniszterelnök a tüntetők és saját pártja nyomására mondott le szerdán a tisztségéről - véli Cristian Pirvulescu román politológus.

Az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozó szakértő szerint "normális és elkerülhetetlen" volt a kormányfő lépése, miután a Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes rendőri felvezetésében október 20-án meghalt rendőr ügye miatt már felbolydult a közvéleményt, a péntek esti bukaresti tűzvész nyomán pedig a nyugtalanság kollektív felháborodásba csapott át, amely a kedd esti 25 ezer fős utcai tüntetésben csúcsosodott ki.
Pirvulescu szerint fennállt annak a veszélye, hogy a tüntetés állandósul, és tartós instabilitás alakul ki. Ha Ponta most nem mondott volna le, a következő napokban úgyis rákényszerült volna erre a növekvő utcai nyomás hatására - állapította meg.
Felidézte, hogy 2012-ben Ponta maga is tüntetések nyomán került hatalomra, hiszen akkor a Traian Basescu korabeli elnök köré csoportosuló koalíciós többség éppen az utcai megmozdulások miatt gyengült meg és bukott meg a parlamentben.

Colleen Bell budapesti amerikai nagykövet szerdán konzultációra utazik Washingtonba, ahol az Európa-ügyi helyettes államtitkárhoz lesz hivatalos – írja a szerdai Magyar Idők. A lap amerikai forrásból úgy értesült, hogy Victoria Nuland szerint Bell "puha", nem elég konfrontatív, és ezért is akar vele találkozni, szakértők szerint azonban ez csak a kormányzat kommunikációs fogása azért, hogy tovább gerjeszthessék az Amerika-ellenes hangulatot. Az amerikai álláspont nem függ attól, ki vezeti éppen az amerikai nagykövetséget - közölte a Népszavával Kim Lane Scheppele.