Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter az Országházban tartott szokásos csütörtöki sajtótájékoztatón jelentette be, hogy ötletpályázatot írnak ki egy új Csontváry Múzeum létrehozására. A politikus elképzelése szerint az új kiállító intézmény megvalósításával a magyar festészet kiemelkedő, eredetileg gyógyszerészként dolgozó képviselőjének halála előtti évben megfogalmazott akaratának tesznek eleget. „Csontváry mester 1918-ban, az első világháború vége felé megálmodott egy múzeumot a hadiárvák megsegítésére” - közölte Lázár János, aki hozzátette, ezen alkalomból az akkor 64 éves művész hat festményét ajánlotta fel, valamint egy boríték hátuljára felskiccelte a tervezett múzeum fővonalait.
A bejelentés már azért is érdekes, mert a Várkert Bazárhoz tartozó Honvéd Főparancsnokság épületében július 5-én megnyílt átfogó Csontváry-kiállítás azzal a feltétellel valósult meg, hogy a pécsi Csontváry Múzeumban őrzött alkotásokat a kiállítás bezártával, az év végén visszaszállítják a múzeumba.
Megkérdeztük Nagy András esztétát, a Janus Pannonius Múzeum muzeológusát arról, hogyan vélekedik az ötletről. „Piktory Béla és Kőfejtői Géza néven két írásom is megjelent a Jelenkorban arról, amit a Csontváry-ügyről, a fővárosi kiállításról gondolok. Nagyon tömören úgy tudnám összefoglalni az elképzelésemet: nem biztos, hogy követnünk kell gőzös fejű művészek álmait. Ha egekbe magasztalunk egy festőművészt, az nagyon provinciális lesz” - véli Nagy András, aki egyúttal elmondta a Népszavának, szerinte Csontváry sok terve kifejezetten zavaros volt. Egyúttal azt is megfogalmazta, A magányos cédrus értelmezése is téves: szerinte nem a nemzeti sorskérdést, nem az alkotó önarcképét mintázza. Hozzátette, azáltal, hogy a kormány zászlajára tűzte a művész nevét, hatalmas gépezetet indított be. Nagy kiemelte, a budai kiállítás előkészületeikor már sejtette, hogy a kormány szeretne egy állandó fővárosi Csontváry-kiállítóteret. A Liget Budapest Projekt sajtóosztálya a Népszava megkeresésére azt közölte, nem tudnak arról, hogy az új intézményt a nagyberuházás részeként építik meg.
Hoppál Péter kulturális államtitkár közleményben hívta fel Lázár János figyelmét arra, hogy már létezik egy sikeres Csontváry Múzeum az országban. „Egy Csontváry Múzeum már működik évtizedek óta, és még tíz évig a szerződéses feltételek miatt működni is fog, az pedig Pécsett található” - áll a közleményben. Hoppál megerősítette azt is, hogy az eddig Pécset kiállított Csontváry-művek az eredeti megállapodások szerint, januárban visszakerülnek a baranyai megyeszékhelyre.
Walterné Müller Judit, a pécsi múzeum vezetője a Népszava megkeresésére elmondta, teljes egészében egyetért Hoppál véleményével, s elmondta, igyekszik fenntartani annak lehetőségét, hogy legjelentősebb műveit Pécsett mutassák be. Ettől függetlenül, örömmel tölti el, ha más városokban rendezett tárlatok minél szélesebb körben teszik ismertté Csontváry Kosztka Tivadar nevét. A felújított Csontváry Múzeum ideiglenes zárva tart, de jövő februártól újra várja látogatóit. A pécsi múzeumra a 2014-es évben 21 ezren voltak kíváncsiak, a légkiugróbb látogatói számot pedig 2006-ban produkálták, akkor 51 ezer látogató volt kíváncsi a tárlatra.