Lendvai rámutatott arra, hogy Szüts Miklóst és a kiállításon jelenlévő feleségét, a szintén festőművész Vojnich Erzsébetet (akit idén Prima Primissima Díjra jelöltek) kiemelkedő magyar írók és kritikusok már számos esszében méltatták. Szüts Miklós nemcsak Magyarország egyik legfontosabb kortárs festője, hanem egy elkötelezett polgár is, aki hosszú évek óta aktívan harcol az idegengyűlölet, az antiszemitizmus és a romák diszkriminációja ellen.
Országszerte ismert lett, amikor 2012. január 2-án az Operaház előtti tüntetésen fellépett az alaptörvény ellen, s élesen elítélte Orbán Viktor politikáját. A megnyitóbeszédben Lendvai elmondta, hogy Szüts egy katolikus polgári családból származik, egyik dédapja Degré Alajos író, az 1848-as forradalom egyik szereplője volt. Nagyapja a Kúria elnöki tisztét töltötte be.
A kiállítás képeinek alaptémájára, az 1944-es tragédiára emlékeztetve Lendvai hozzátette: neki, aki tizenötévesen átélte a holokausztot, majd huszonkétévesen a kommunista rezsim börtönét és az internálótáborát, személyében is megrázták a kiállítás képei. Lendvai befejezésül hangsúlyozta: Szüts életműve, személyisége és állásfoglalása azzal a reménnyel tölti el Magyarország barátait és a magyar politika élet megfigyelőit, hogy a magyarság igazi szellemi és művészeti elitje és nem egy korrupt politikai kaszt fogja e nemzet művészetét és jövőjét meghatározni.