A Figyelő úgy tudja, hogy a tervezésbe bevonták a MÁV-ot és a Levegő Munkacsoportot is. A megújult területen közparkok, éttermek, sportkomplexumok, sőt kormányzati funkciókat ellátó épületek is helyet kapnának. A projekt részeként lefednék a vasúti síneket, fölöttük épülne a közpark, lebontanák a Ferdinánd hidat, felújítanák a síneket. A felújított területet 2018. június 30-ig adnák át – írja a hetilap, amely szerint a területrendezés 60 milliárdból jönne ki, a Nyugati pályaudvar és a vasúti sínek felújítása további 80 milliárdot vinne el.
A területet még a 2006-ban alakult Gyurcsány-kormány készült rehabilitálni, új kormányzati negyedet alakítottak volna ki. Az egész beruházás 140 milliárd forintba került volna, de 2008-ban leállították az előkészületeket arra hivatkozva, hogy túl drága volna, és a határidőt sem tudnák tartani. Legutóbb, október elején arról jött hír, hogy a korábban a Nyugatinál a Westendet is felépítő Demján Sándor a múzeumi negyedet telepítené a telekre, de erre reagálva Baán László, a Városligetbe tervezett múzeumi negyedet előkészítő Liget projekt vezetője azt mondta, hogy nincs szó a Liget-projekt átköltöztetéséről, de a Nyugatinál valóban érdemes volna olyan zöldsávot kialakítani a rozsdaövezet helyén, amely a Ligetet kötné össze a belvárossal.
Mindezt erősíti Lázár János csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottak, ahol arról számolt be Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy az új projekt, a Liget 2 tervei szerint rehabilitálnák a Nyugati pályaudvar és a Városliget közötti területet. Ezzel kapcsolatban Lázár azt javasolja, hogy a kormány döntsön a pályaudvar teljes rekonstrukciójáról. A MÁV-tól pedig a kezelésében lévő lerobbant területek megújítását, zöldfelületté alakítását várják úgy, ahogyan azt Finta József építész megálmodta. Baán Lászlótól, a Liget-projekt miniszteri biztosától legfőképpen egy kertépítészeti ötletpályázat kiírását várja a kabinet a Liget parkfunkciójának erősítése érdekében - mondta a tárcavezető. Emellett azt is tudatta, hogy ötletpályázatot írnak ki egy Csontváry-múzeumra.
Ez a bejelentés azonban köszönő viszonyban sincs a miniszter idén júliusban a budai Várban megnyílt időszakos Csontváry-kiállítás megnyitóján tett ígéretével - áll Berkecz Balázs A magyar kormány meglopta Pécset? című közleményében. Az Együtt elnökségi tagja szerint akkor ugyanis azt mondta, megérti a pécsiek a fölött érzett aggodalmát, hogy a városban lévő gyűjteményt ideiglenesen elmozdították, de hangsúlyozta: nem az a céljuk, hogy ártsanak Pécsnek vagy bármit is elvegyenek a várostól, hanem hogy adjanak valamit az országnak és a világnak.
Tegnap a Kormányinfón tartott tájékoztatójában Lázár mégis azt jelentette be, hogy a Csontváry-kiállítást véglegesen Budapestre költöztethetik és ötletpályázatot írnak ki az új Csontváry-múzeumra. Berkecz közleményében a Csontváry-festmények visszajuttatását követeli a Fidesz-kormánytól, és felszólítja Páva Zsoltot és a pécsi önkormányzatot, hogy mindent tegyenek meg azért, hogy a kormány botrányos terve ne valósulhasson meg.