Köztársasági Őrezred;Terrorelhárítási Központ;Hajdú János;védelmi szint;

A TEK megalakulásakor Hajdu magához vont minden általa kiszemelt eszközt, technikát, ingatlant, és a szakterületek személyi állo

- Ahány ház, annyi őrség

2010 óta jelentősen átalakultak a közjogi méltóságok védelmét ellátó szervezetek. Jelenleg három különböző, feladataiban zömmel párhuzamos szervezet védi a három legfőbb magyar állami vezetőt - a miniszterelnököt, a köztársasági elnököt és a házelnököt - illetve az állam fontosabb emblematikus épületeit. Valamennyinek van állománytáblája parancsnoktól kézbesítőig, járműparkja, költségvetése, egyenruhája.

Magyarországon 2010. szeptemberéig önálló, egységes rendőri szervezet, a Köztársasági Őrezred – rendszerváltás előtti nevén BM Kormányőrség – látta el a legfőbb közjogi méltóságok, illetve más hazai és külföldi védett személyek, illetve az erre kijelölt létesítmények védelmét. Az őrezred saját járműparkkal, technikai eszközökkel és speciálisan kiképzett munkatársakkal végezte munkáját.

A második Orbán-kormány hivatalba lépését követően azonban, a miniszterelnök mellett ellenzéki éveiben testőrként, majd a Fidesz biztonsági igazgatójaként tevékenykedő egykori kommandós, Hajdu János vezetésével megalakult a TEK. A Terrorelhárítási Központ Hajdu elképzelései szerint állt föl, magához vonva minden általa kiszemelt eszközt, technikát, ingatlant, és a szakterületek személyi állományából is válogathatott. Azóta több tízmilliárd forintra tehető azon pénzek, juttatások és beszerzések összege, melyhez a TEK hozzájuthatott.

Akkor kezdődött meg az őrezred szétdarabolása. Az államfő és a miniszterelnök védelmét a TEK vette át, minden egyéb feladat végrehajtása maradt a korábbi rendben. Egészen 2012 nyaráig, amikor is az őrezred, mely korábban már a Készenléti Rendőrség (KR) fennhatósága alá került, hivatalosan is megszűnt, maradék feladatait a KR vette át. 2013 januárjában felállt az Országgyűlési Őrség is, ami a házelnök, illetve a Parlament és intézményei, létesítményei védelmére alakult.

2015-ben furcsa fejlemény zavarta meg a méltóságok őrzésének már-már „beállt” új rendjét. Áder János államfő állítólag bizalmi deficitet érzett a TEK-kel szemben, és lemondott az általuk nyújtott védelemről. Így a köztársasági elnököt azóta az őrezred „maradéka”, a KR védi. És, hogy a TEK-nek se csak Orbán Viktor maradjon feladatul, Áder helyett a továbbiakban Polt Péter legfőbb ügyész kap tőlük védelmet. Jelenleg tehát három különböző, feladataiban zömmel párhuzamos szervezet védi a három legfőbb állami vezetőt, illetve az állam fontosabb emblematikus épületeit. Valamennyinek van állománytáblája parancsnoktól kézbesítőig, járműparkja, költségvetése, egyenruhája.

Nem szabad megfeledkezni a katonákról sem, mert ismét a Magyar Honvédség feladatai közé került a Szent korona, valamint a hozzá tartozó koronázási jelvények – a palást kivételével – parlamenti őrzése, fegyverhasználati joggal. A Honvéd Koronaőrség 2011. május 30-án tette le az esküt és vette vissza a Szent Korona őrzését a Köztársasági Őrezredtől. (A palást védelme megmaradt rendőrségi hatáskörben.) Közreműködik a honvédség a Sándor-palota őrzésében is.

Hajdú János cáfol
A kormányhoz közeli napilap, a Magyar idők szerint a TEK a migráció miatt már korábban megemelte Orbán Viktor védelmi szintjét, s a fokozott figyelem kiterjed a miniszterelnök környezetére, családjára is. Hajdu János ezzel szemben csütörtökön így nyilatkozott: "Jelenleg semmi olyan információ nincs sem a Terrorelhárítási Központ, sem más belügyi szolgálat birtokában, amely arra utalna, hogy közvetlenül Magyarországot terrortámadás fogja érni". Azt mondta, az összeurópai terrorfenyegetettséget kell vizsgálni, Magyarországon akkor is emelik a terrorfenyegetettségi szintet, ha bármely más európai országban történik terrorcselekmény. Azt közölte: a TEK nem emelte meg Orbán Viktor miniszterelnök védelmének szintjét. Ezt azonban az MTI nem sokkal később így pontosította: Orbán Viktor miniszterelnök védelmi szintje emeléséről szóló sajtóértesülésekre reagálva Hajdu János közölte: a TEK ilyen tartalmú nyilatkozatot nem tett, ugyanakkor folyamatosan elemzi és értékeli az információkat, hogy naprakészen tudja tartani a védelmet.



Első ízben marasztalta el egyháza Hegedűs Loránt református lelkészt és volt MIÉP-es országgyűlési képviselőt. Az Átlátszó értesülése szerint jogerős határozat született arról, hogy Hegedűs megsértette a Magyarországi Református Egyház törvényeit a Horthy-szobor avatásához kapcsolódó prédikációval.