Getty Images
A Katolikus Karitász a dobovai ideiglenes befogadóállomáson felállított egy három részre osztható, fűtött, ágyakkal felszerelt, orvosi ellátásra és pihenésre egyaránt alkalmas sátrat, amelyben elsősorban a várandós és a kisgyermekes nőket látják el, valamint két különálló, fűtött sátrat, ahol szociális segítséget nyújtanak. A segélyszervezet önkéntesei így "a helyzethez képest professzionális körülmények között tudják biztosítani" a menekültek ellátását - olvasható a közleményben. Az egészségügyi ellátás biztosítását a szlovén egészségügyi minisztérium engedélyezte a segélyszervezet önkéntes orvosainak. A közlemény szerint a Katolikus Karitász már korábban felajánlotta segítségét a horvát és a szlovén karitász szervezeteknek, amelyek a hét végén jelezték, hogy a dobovai gyűjtőponton szükségük lenne a magyar szervezet munkájára.
Getty Images
Kétezren tölthették az éjszakát Sentiljben
Kétezer menekült tölthette a keddre virradó éjszakát a szlovén-osztrák határhoz közeli szlovéniai Sentiljben. Az M1 tudósítója szerint egyelőre nem érezhető, hogy a szlovén hatóságok új útvonalon szállítanák az osztrák határhoz a "migránsokat", mert a sentilji táborba éppen reggel érkezett egy csoport, és az éjjel is 2000-2300-an éjszakáztak a táborban vagy a közelében. Bár a tömeges érkezés miatt a szlovén hatóságok az utóbbi napokban feladták a "migránsok" regisztrálását, a "bevándorlók" jelenlegi lassú táborba szivárgásából arra lehet következtetni, hogy újra nyilvántartásba veszik őket - mondta a tudósító.
Getty ImagesMódosításTörlés
Horvátország továbbra is a szlovén határra szállítja a menekülteket
A szlovén külügyminiszter a közszolgálati televízióban arról beszélt, hogy Ljubljana szigorít a határvédelmén és csökkenti azoknak az áteresztési pontoknak a számát a szlovén-horvát határon, ahol beléphetnek területére a menekültek, ha Zágráb nem tartja tiszteletben a vasárnapi migrációs csúcson megbeszélteket, miszerint a Közel-Keletről érkező bevándorlók útvonalán fekvő országok a jövőben nem engedik át az embereket határaikon az érintett szomszédos államok előzetes beleegyezése nélkül. Zoran Milanovic horvát miniszterelnök a Vecernji List zágrábi napilap tájékoztatása szerint hangsúlyozta: Horvátország vonattal és buszokkal továbbra is a szlovén határra szállítja a menekülteket, mivel Zágráb csak akkor tudja betartani a brüsszeli egyezséget, ha azt azok az országok is megteszik, vagyis Szerbia, Macedónia és Görögország, amelyeken át a menekülők Horvátországba érkeznek. Horvátország nem lesz gyűjtőközpont - tette még hozzá.
MTI Fotó
Szijjártó: a külső határok megvédése nélkül nem kezelhető a helyzet
Az unió külső határainak megvédése nélkül nem kezelhető a helyzet - ezzel haknizta járta végig reggel a kormánnyal barátságos hajdan köz- ma már inkább állami médiát Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter nehezményezte, hogy vannak olyan kormányfők az EU-ban, akik fittyet hánynak az uniós szabályokra, és regisztráció, ellátás helyett, amilyen gyorsan csak lehet, átviszik a menekülteket a szomszédos tagállam határára. A fiatal, ámde nyilvánvalóan tapasztalt és önbizalommal is felvértezett miniszter folytatva a kioktatást, közölte azt is, hogy szerinte az Európai Uniónak egyszerű dolga van, villámgyorsan a magyar modellt kellene alkalmazni Görögországban, magyarul meg kellene védeni Görögország külső határát.
Getty Images
Seehofer ultimátumot adott Merkelnek
A bajor miniszterelnök - aki szerint Orbán Viktor miniszterelnök nem bírálatot, hanem támogatást érdemel - egy keddi lapinterjúban bejelentette, hogy november 1-jéig ad haladékot Angela Merkel kancellárnak és a szövetségi kormánynak a "nyitott határok politikájának" befejezésére, és ha ez nem történik meg, a bajor vezetés megvizsgálja, hogy mit tehet saját hatáskörben. Horst Seehofer a Passauer Neue Presse című lapban megjelent interjúban nem cáfolta, hogy elképzelhetőnek tartja: a tartományi rendőrség lezárja a bajor-osztrák határt, a Bajorországba érkező menedékkérőket pedig egyeztetés nélkül átirányítják más tartományokba. A bajor miniszterelnök bírálta Ausztriát, amiért külön értesítés nélkül menedékkérőket szállít a bajor-osztrák zöldhatárra. Ez a magatartás "megterheli a szomszédi kapcsolatokat", és így "nem szabad egymással viselkedni" - mondta Horst Seehofer.
Fotó: Astrid Riecken/Getty Images
"Van, ahol állatokként, van, ahol emberként bánnak velünk"
Josef Ostermayer osztrák kancelláriaminiszter kedden délelőtt azt közölte, hogy Ausztria és Németország között folyamatos és "szoros egyeztetés" zajlik. A miniszter a bajorországi kijelentésekre reagálva elmondta: a jelenlegi menekülthelyzetben emberségesen kell eljárni, hiszen a menekülők vagy ellátást kapnak vagy megfagynak. Az osztrák rendőri vezetők szerint nem tudnak mit tenni és nem tudják feltartóztatni a menekülteket, amikor azok maguk indulnak el a határátkelők irányába. Továbbá a rendőri vezetők sem tudják pontosan, hány menekült érkezik még a nap folyamán. A menekültek az osztrák beszámolók szerint pozitívan nyilatkoznak mind Ausztria, mint Németország befogadásáról. Azt mondják, hogy eddig "állatokként" kezelték őket, itt kapnak először emberi bánásmódot. Hétfőn 13 ezer embert láttak el Ausztriában szükségszállásokon, az előző héten 4300-an adtak be menedékjogi kérelmet az országban. A szlovén rendőrség közlése szerint a múlt héten 58 ezer menekült kelt át Szlovéniából Ausztriába.