A DK elnöke szerint Magyarországon az igazi választóvonal 2010 tavasza óta nem a bal- és a jobboldal, hanem az európai polgári demokráciát követők és "a keleties önkény" között választani akarók között van. Akik magukat demokrataként határozzák meg, azoknak ebben a küzdelemben össze kell fogniuk, "aki demokrata, az velünk tart", függetlenül attól, milyen pártszínezetűnek vallja magát. A demokratáknak először azt kellene megbeszélniük, hogy mi lehet a kudarc oka. Aki ezt nem érti, az soha nem lesz képes arra, hogy újra Magyarországot vezesse és egy, a mainál jobb, élhetőbb országot teremtsen.
A röpiratban a volt kormányfő sokak Magyarországát ígéri a kevesek országa helyett. Az ugyan elismeri, hogy a demokratikus ellenzék legerősebb szereplője most az MSZP, számos kritikát fogalmaz meg egykori pártjával szemben. Úgy véli, a szocialisták minden kívülről jött javaslatot a saját szerepük elleni támadásként élnek meg. Arra figyelmeztet, nincs sikeres ellenzéki politizálás, kampány politikailag, szervezetileg összhangban dolgozó párt vagy pártok nélkül. "Modern politika nincs erős vezetés nélkül. Olyan személy, illetve személyek nélkül, akik sugározzák a vezetés képességét, a stratégiai gondolkodás birtoklását, akik ha kell, mernek konfliktust vállalni, máskor meg kompromisszumot kötni. Olyanok, akik értik és használják a tömeg nyelvét, de szót értenek a vájt fülű értelmiséggel is, akik meggyőzőek a televízióban éppúgy, mint egy tárgyalóteremben. A politika szakma" - fogalmaz Gyurcsány. A baloldali pártok egyesüléséről az írja, "a mai különállásból fakadó verseny lehet a záloga egy későbbi új, sikeres, balközép, polgári liberális demokrata pártnak".
Mi az oka, hogy "az Orbán-kormány 2010-2014 közötti ámokfutásának", az emberek megtartották őket a hatalomban? Részben a demokratikus ellenzék megosztottsága, illetve a kiábrándultság a korábbi baloldali kormányokból. A választók szívesebben támogatták "a demokratikus normákat szisztematikusan sutba hajító, önmagát jobboldalinak hirdető rezsimet, mint a tökéletlen demokratákat". A 2006-2010 közötti kormányzati ciklus tanulsága, hogy a jólét nem építhető hitelekre, mert ha az ötven százalékos béremelést vagy a 13. havi nyugdíjat nem a saját teljesítmény alapozza meg, akkor az a jövő felélése.
"Ez a kormány egy bűnszövetkezet, feje Orbán Viktor, a maffiaállam vezetője" - véli a vitairatban Gyurcsány, aki szerint a Fidesz a politikai hatalmát csak a kiválasztottak meggazdagodására fordítja, ezért bűnözők sorsa vár erre a kormányra és aktív segítőire. A DK elnöke szerint nem lesz kiegyezés a jobb- és baloldal között Magyarországon, nem lesz kiegyezés a maffiaállammal sem, az Orbánt leváltó, alkalmas miniszterelnök-jelölt pedig az MSZP-n kívülről kell, hogy érkezzen. A volt miniszterelnök arra figyelmeztet, készülniük kell a kormányzásra.