népszavazás;NVI;

Illusztráció/Thinkstock

- Rajt-cél fotó kellene a választási irodánál - Cáfolják a részrehajlást

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) és az iroda biztonsági szolgálata egyik szervezőnek vagy segítőnek sem biztosított semmilyen többletsegítséget, amikor kedden beadták népszavazási kezdeményezésüket - közölte az NVI csütörtökön. Közben az MSZP bejelentette: az Alkotmánybírósághoz fordulnak a Kúriának, a vasárnapi zárás ügyében hozott döntése miatt. 

Az NVI internetes tájékoztató oldalán közzétett csütörtök reggeli közleményében az olvasható, hogy a népszavazási beadványok érkezési időpontjait a székházban tartózkodók "vita nélkül rögzítették" kedden. 

A Kúria kedden a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) határozatait helybenhagyva elutasította azokat a felülvizsgálati kérelmeket, amelyeket a vasárnapi munkavégzés tilalmára vonatkozó népszavazási aláírásgyűjtő ívek hitelesítése érdekében nyújtottak be. Ezután nyílt meg a lehetőség új kezdeményezések benyújtására a témában, az NVI tájékoztató oldala szerint kedden már ketten is nyújtottak be népszavazási kérdést a vasárnapi pihenőnappal kapcsolatban. Az NVI nyilvántartása szerint az elsőként érkezett kérdés Simonné Gercsényi Gabriella magánszemélyé, a második Harangozó Tamásé, az MSZP frakcióvezető-helyetteséé. Az NVI csütörtöki közleményében azt írta, a két országos népszavazási kezdeményezést az NVI illetékes munkatársai a beadványok érkezési időpontjának sorrendjében vették át.

Az NVI tájékoztatása szerint Harangozó Tamás és segítői kedden hivatali munkaidő kezdete előtt megérkeztek az NVI székházához, 8 órakor néhányan a székház épületében, az elektronikus beléptetőrendszer előtt várakoztak. Fél tíz előtt érkezett az Alkotmány utcai székházba Simonné Gercsényi Gabriella és kísérője.  Az NVI munkatársa 10 óra előtt 10 perccel kérte a székházban tartózkodó összesen hat embert, hogy senki ne álljon az iratok érkezési időpontját rögzítő berendezés elé. Mint írták, a Kúria hivatalos tájékoztatása szerint a vasárnapi munkavégzés tilalmával kapcsolatos három határozatát 10 óra 00 perckor, illetve pár másodperces eltéréssel tette közzé hivatalos honlapján.

Az MSZP az Alkotmánybírósághoz fordul
Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke a Népszavának elmondta: álláspontjuk szerint a Kúria kedden tévesen döntött a népszavazási kezdeményezésükről, amelyet vélelmezett formai hiba miatt utasítottak el, azt állítván, hogy a politikus nem személyesen adta be indítványát. Ez téves döntés volt, mert a kijavított indítványt magam adtam be - közölte Lukács Zoltán, hozzátéve:  Darák Péter kúriai elnöktől is az ítélet felülvizsgálatát kérik.

"A székházban tartózkodók közül a kúriai közzétételt követően az időbélyegző berendezéshez először Simonné Gercsényi Gabriella kísérője lépett a népszavazási kérdés érkezési időpontjának rögzítése céljából. Ez 10 óra 01 perc 43 másodperckor történt meg" - olvasható a közleményben.  Harangozó Tamás segítője 10 óra 02 perc 13 másodperckor rögzítette az MSZP frakcióvezető-helyettese által benyújtandó népszavazási kérdése érkezési időpontját.

"A népszavazási kezdeményezések érkezési időpontjának rögzítésekor az NVI, illetve a biztonsági szolgálat munkatársai egyik szervezőnek, illetve segítőnek sem biztosítottak semmilyen többletsegítséget, a beadványok érkezési időpontjait a székházban tartózkodók vita nélkül rögzítették" - közölte az NVI. Az NVI szeptember közepétől csak az érkezési időpontot tartalmazó beadványt vesz át, az időbélyegző határozza meg, milyen sorrendben érkeztetik a dokumentumokat, ez pedig meghatározza az elbírálás sorrendjét is. Az érkezési és elbírálási sorrendnek azért van jelentősége, mert a népszavazásról szóló törvény szerint egy kérdés benyújtása után már nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés az előbbi hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig.

Az NVI elutasította mindkét népszavazási kérdést
Elutasította és nem terjeszti a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke a vasárnapi pihenőnappal kapcsolatban benyújtott két népszavazási kérdés aláírásgyűjtő ívét, mivel azok nem feleltnek meg az előírásoknak - derül ki az NVI elnökének csütörtöki határozataiból.

Rainer M. Jánossal,  a Magyar Tudományos Akadémia doktorával, a volt 1956-os Intézet vezetőjével készített interjút a Kossuth Rádió riportere. A rövid életű, heroikus és kevésbé dicsőséges elemekben is bővelkedő magyar forradalomról kíváncsian hallgatnánk akár az állami rádióban is a történészt, ám csalódnunk kell, ettől az élménytől ugyanis megfosztatunk. Csalódottak vagyunk, a meglepődés azonban elmarad, a gesztus nem szokatlan az Orbán-kormánnyal mondjuk így finoman: lojális közmédiától: a riportot letiltották. Vagyis, ne kerteljünk, ennek cenzúra szaga van, bizony.