EU;bevándorlás;migráció;Horvátország;Szlovénia;kerítések;

Fáznak FOTÓ: EUROPRESS/GETTTY IMAGES/

- Egyre nagyobb a káosz a délvidéken

Áll a bál az EU-ban, amióta Magyarország kerítéseket épített. A szlovén rendőrség már könnygázt is bevetett a migránsok ellen, a horvátok viszont nem tudták megakadályozni, hogy több ezren áttörjék a határon felállított kordont. A szerb-horvát határ melletti Berkasovóban szerdára virradóra ruhákat égettek, hogy a szabadban átvészeljék az éjszakát, Ausztria pedig 150 menekültet küldött vissza Szlovéniába. Eközben Jean-Claude Juncker vasárnapra Brüsszelbe hívta a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetőit.

Brüsszeli gyors

Ujhelyi István európai parlamenti képviselő

„A XXI. század támasztotta kihívások megkövetelik, hogy erősítsük, ne pedig gyengítsük az Európai Uniót (…) Európának olyan szélsőséges, intoleráns és megtévesztő nacionalizmussal kell szembenéznie, amely távol áll a mi, konstruktív szellemiségű politikai családunktól.” – ilyen kitételek szerepelnek a Fideszt is a soraiban tudó Európai Néppárt mostani, madridi kongresszusának egyik határozatában. A sorok között olvasni tudók és akarók pontosan értik, hogy ez egyértelmű üzenet a renitens Orbán Viktornak. Érdekes azonban, hogy ezúttal is csak a sorok között üzennek neki. Pedig – tudjuk, látjuk, tapasztaljuk minden nap a brüsszeli folyosókon -, hogy a néppártiak között egyre erősebb az ellenszenv a Fidesszel szemben. Azt is tudják azonban, hogy a tizenkét fideszes különösen értékes, amikor a két nagy frakció között alig több mandátumkülönbség. Orbán tehát járhatja a pávatáncát, legfeljebb a büféasztalnál lökik majd ki a kezéből a bólés poharat, ajtót nem fognak neki mutatni. Még akkor sem, ha tulajdonképpen minden, a számukra fontos európai, konzervatív, néppárti értéket végigtaposott az elmúlt időszakban. Manfred Weber, az Európai Néppárt német frakcióvezetője – aki magát „büszke bajornak és elkötelezett européernek” tartja – legutóbb a brüsszeli plenáris ülésen határozottan kijelentette: a menekültkrízis kapcsán az első elv a szolidaritás kell legyen. Weber ennél is egyértelműbb volt, amikor arra szólított fel: ideje abbahagyni a Brüsszelre mutogatást, elég abból, hogy az európai intézményeket, a Bizottságot és a Parlamentet teszik egyesek felelőssé a krízis kezelhetetlenségéért. A konzervatív politikus szerint ugyanis nem az európai intézmények a vétkesek, „nem mi mondtunk csődöt, hanem a nemzeti egoizmus és ez a tagállamok felelőssége”. Legközelebb, amikor Weber kolléga ilyenek mond, fel fogok emelni egy táblát: „És, akkor Orbán mit keres még a soraitokban?” Bár, attól tartok: a bajor politikus elfordítja majd a fejét. Ahogy teszi most is, a magyar kormányfő ámokfutása során.  

Ma már nemcsak a falvak néptelenednek el, hanem a romló folyamatok következményei elérik a kisvárosokat is  - írja holnap megjelenő, A vidék panasza című cikkében Giczy György.