TV2;Andy Vajna;Simicska Lajos;Fonyó Károly;

FOTÓ: Népszava

- TV2: jogi itt a piros, hol a piros

Amíg ki nem derül, hogy Fonyó Károly vagy Andy Vajna kerül ki győztesen a TV2-ért vívott jogi csatából, a Fidesz elhalasztja a csatorna számára életbevágó határozatok meghozatalát, mint az állami hirdetések elosztása, és a terjesztési díj bevezetése - értesült kormányzati forrásokból a Népszabadság. Vajna ugyanis annak reményében is akarja megszerezni a TV2-t, hogy profitáljon a Rogán Antal kabinetfőnök alatt működő Nemzeti Kommunikációs Hivatal (NKH) 25 milliárd forintos keretösszegű állami reklámkeretéből. Emellett a terjesztési díj is évente mintegy 6 milliárdot hozhatna a csatornának.

Megírtuk: még mindig nem tisztázott, ki vette meg a TV2-t, hiszen a Simicska Lajos és Fonyó Károly érdekeltségébe tartozó Megapolis Media Zrt. állítja, még tavaly szerzett elővásárlási jogot a csatornára, melyet múlt kedden érvényesített is. Eközben a filmügyi kormánybiztos és csatorna azt kommunikálja, hogy Vajna lett a befutó, aki már azt is bejelentette, hogy a TV2 vezérigazgatója a korábbi RTL-vezér, Dirk Gerkens lesz. Fonyó ugyan csütörtökön azonnali hatállyal megvált a két ügyvezetőtől, Simon Zsolttól és Yvonne Dedericktől, mivel a tulajdonos engedélye nélkül szerződtek le Vajnával, de a törvény szerint ezt nem tehette meg. A tisztességtelen piaci magatartásról szóló jogszabály szerint ugyanis, ha olyan vállalkozáscsoportok koncentrálódnak egy kézben, amelyek előző évi árbevétele eléri a 15 milliárd forintot, és van a csoportban két olyan cég, amely egyenként 500-500 milliós forgalmat bonyolított, akkor kérni kell a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyét, enélkül "a vezető tisztségviselők kijelölésére vagy megválasztására vonatkozó jogosultságok nem gyakorolhatók". Fonyó eddig azonban nem említett GVH eljárást.

Nemzeti konzultáció
A kormány újabb részt indít a migrációról szóló nemzeti konzultáció keretében, az ehhez kapcsolódó médiakampány keretéből 100 millió forint juthat a TV2-höz - Írja az Index. A cikk szerint a migrációs kampány bevezetésének nagyobbik részét alapoznák a TV2-re, függetlenül attól, hogy múlt héten bizonytalanná váltak a csatorna tulajdonosi viszonyai. A hét első felében még úgy tűnt, Andy Vajna filmügyi kormánybiztos-kaszinótulajdonos lesz a TV2 csoport tulajdonosa, míg csütörtökön a Fonyó Károly 100 százalékos tulajdonában lévő cég be nem jelentette, hogy ők már megvásárolták azt.

A jogi kavarodást az is előidézhette, hogy a TV2 mögött álló cégháló tavaly jelentősen átalakult. Ezen a csatorna ügyeit jól ismerő jogászok dolgoztak: amikor Simonék hitelre megvették a TV2-t a Pro7Sat1-től (P7S1) a Weil, Gotshal & Manges ügyvédi iroda működött közre, itt dolgozott Dederick férje is. A P7S1 nem közvetlenül Simonéknak adta el a tévét, hanem két frissen alapított cégnek, amely mögött további társaságok hálója állt. A TV2 vezetői 2014 júniusában, a TV2 Média Csoport Kft.-be négy céget olvasztottak be, többek között azt is, amely évekig működtette a csatornát.

Nem érkezett engedélykérelem a GVH szerint
Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) eddig nem érkezett engedélykérelem a Fonyó Károly tulajdonában álló cégcsoporttól a TV2 megvételére - hangzott el kedden az M1 híradójában. A GVH szóvivője elmondta: a versenytörvény rendelkezései szerint a vállalkozások összefonódásához a hivatal engedélyét kell kérni, ha a kérelmező és a kérelmezett vállalkozáscsoport előző évi nettó árbevétele együttesen meghaladja a 15 milliárd forintot, és a vállalkozáscsoportok külön-külön az előző évben elérték az 500 millió forintos árbevételt. Október 15-én jelentették be, hogy hamarosan új tulajdonos veheti át a TV2-csoportot: az Andrew G. Vajna érdekeltségébe tartozó Magyar Broadcasting Co. Kft. mint vevő-befektető és a TV2 Media Group Holdings Kft. már alá is írta az erről szóló adásvételi szerződést.

Az Opten cégadatbázis szerint 2014 szeptemberében, vagyis már az Orbán-Simicska-konfliktus kibontakozása idején Simon és Dederick újra átszervezte a cégcsoportot: a vagyonkezelő cég a TV2 Media Group Holdings Kft. nevet kapta, és átalakították az e vállalkozás tulajdonában lévő két céget is: a TVHU1 Kft. és a TV-CEE Kft. helyét a TV2 Média Csoport Kft. vette át. Simicskáék feltételezik, hogy vételi opciójuk mögül a két tulajdonos ekkor szervezhette ki a tévétársaságot, hiszen Simon és Dederick létrehozott egy új vállalatot is CEE Broadcasting Kft. néven, Vajnának pedig nem a vagyonkezelőt, hanem a TV2 Média Csoportot, és a CEE Broadcastinget adták el. Utóbbiakra Fonyóék opciója vélhetően nem terjedt ki.

 Vizsgálhatná a NAV Vajna vagyonosodását
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) járjon utána, hogyan és hol kereshet milliárdokat Andy Vajna, akit a TV2 lehetséges új tulajdonosaként emlegetnek - írta a hatóságnak Tényi István. A feljelentéseiről híres fideszes állítja, hogy a filmügyi kormánybiztoshoz legalább hét offshore hátterű cég köthető. Ezeket Amerikában, Luxemburgban és Curacaón jegyezték be, és mint lapunk is megírta: Vajna legnagyobb cégének, az AV Investment Kft.-nek is egy ilyen a tulajdonosa. Tényi felidézte, hogy a kormánybiztos öt kaszinót is üzemeltet, melyek a becslések szerint évi 15 milliárd forintot hoznak, illetve megemlítette, hogy Vajna idén eladta közel egymilliárdot érő, hollywoodi villáját is. Tényi múlt csütörtökön hűtlen kezelés gyanújával tett feljelentést a Fővárosi Főügyészségen ismeretlen tettes ellen a TV2 eladása kapcsán.

A földet azokra kell bízni, akik értenek hozzá, ezért a termőföldet a gazdának kell adni - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben, ahol több ellenzéki képviselő is az állami földek értékesítéséről kérdezte őt az azonnali kérdések és válaszok órájában.