Szent István Egyetem;angolna;Müller Tamás;

- Angolnaszaporítás: eredmények Gödöllőn

Mesterséges úton keltettek életre európai angolna-lárvákat a gödöllői Szent István Egyetem Halgazdálkodási Tanszékének munkatársai: a kutatók Balatonból származó nőstény halat használtak anyaállatként a mesterséges szaporítás első lépéséhez, amelynek sikere reményt adhat a kihalófélben lévő faj megmentésére. 

Müller Tamás, a tanszék főmunkatársa elmondta, hogy a mesterséges úton életre keltett lárvák egyelőre csak néhány napig élnek, így a következő feladat, hogy megteremtsék a fiziológiai feltételeket a nevelhető ivadékok kifejlődéséhez, ami eddig sehol a világon nem sikerült. Ehhez további modellezésre - a lárvák táplálékául szolgáló planktonváltozatok, mesterséges tápok, fényviszonyok, víz-só arány, áramlási sebesség kikísérletezésére - van szükség, ami több éves munkát jelent.

Az európai angolna kizárólag az Észak-Atlanti-óceán közepén lévő Sargasso-tengerben szaporodik. A hatezer kilométerre elterülő tengerből indul vándorútra a Földközi-tengeren át az európai folyókba, majd néhány év múlva visszatér ívóhelyére. A vándorláskor éri el a Földközi-tengert, vagy az Atlanti-óceánba ömlő európai folyók torkolatát, ahol tömegesen kifogják őket. A helyi feldolgozóüzemek drága gasztronómiai csemegéket állítanak elő belőlük.

Egy hatalmas obeliszkről álmodik a Gulág Emlékbizottság, amely a Szabadság téren szolgálna mementóként a második világháború után Szovjetunióba hurcoltak emlékének - derült ki tegnap az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által rendezett, a szovjet megszállás áldozatainak emlékművével kapcsolatos, nyilvános szakértői pódiumbeszélgetésen. Menczer Erzsébet, a Szovjetunióban volt magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezetének (SZORAKÉSZ) elnöke osztotta meg elképzeléseiket, konkrétan azt is, hogy az obeliszk négy oldalán az "elhurcolási formák" - így a svábok, a hadifoglyok, a civil munkaszolgálatosok, valamint a politikai elítéltek - külön-külön jelenhetnének meg, s hogy az emlékművön lenne még egy Nagy-Magyarország térkép is, amelyen bejelölnék az összes települést, ahonnan a kommunizmus áldozatait elhurcolták.