Natasha Bertaud a levél tartalmáról nem közölt részleteket, csak annyit, hogy a kérdések a magyarországi menekültügyi és bevándorlási szabályokra vonatkoznak. Tájékoztatása szerint a levelet kedden küldte el a bizottság. A szóvivő megerősítette azt is, hogy a kormánynak két hete van arra, hogy válaszoljon a bizottság felvetéseire, majd a válasz alapján a testület párbeszédet kezdeményez a magyar hatóságokkal.
A bizottsági levelet blogbejegyzésében közzétette Jávor Benedek (PM) európai parlamenti képviselő, amiből kiderül: a Bizottság szerint a magyar intézkedések rendszerszinten sérthetnek egy sor irányelvet (köztük a menekültügyi eljárásokról szóló 2013/32/EU, a befogadás körülményeiről szóló 2013/33/EU, a bevándorlók visszatéréséről szóló 2008/115/EU, az illegális tartózkodóknak nyújtott segítségről szóló 2002/90/EC, a büntetőeljárásokban való információhoz jutásról szóló 2012/13/EU direktívákat), valamint az Alapjogi Kartát.
A Bizottság szerint mindmáig nem történt meg a magyar jogszabályok uniós notifikációja, ezért végleges álláspontot csak akkor tudnak kialakítani, ha ebben az eljárásban megkapják a jogszabályok hivatalos fordítását. Ugyanakkor már előzetes elemzésük alapján is problémák vannak a menekültkérelmek mérlegelés nélküli, automatikus visszautasításával, a megfelelő jogorvoslat, az anyanyelvi lehetőségek és a gyermekekre vonatkozó specifikus rendelkezések hiányával, a határátkelők lezárásával és a hadseregnek nyújtott széleskörű jogosítványokkal. Nagyjából azokkal, amelyeket Szabó Tímea, a PM társelnöke már korábban is EU-s jogba ütközőnek tartott, de a bizottság szerint merülnek fel problémák a személyek szabad mozgásával kapcsolatos szabályok, valamint a rendőrség és a menekültek közti összecsapások kapcsán is - írta a PM-es európai parlamenti képviselő blogbejegyzésében.