A vádak szerint a Rousseff választási kampányát illegálisan a Petrobas adományaiból finanszírozta. A brazil ügyészség több személy ellen indított eljárást az ügyben, de mindeddig nem volt elegendő bizonyítéka ahhoz, hogy Rousseff elnökasszonyt is megvádolja. A legfelsőbb bíróság azonban most döntő többséggel úgy határozott, hogy a vizsgálatot az államfőre is kiterjeszti.
A Dilma Rousseff által vezetett Munkáspárt feltételezések szerint körülbelül 200 millió dollűr (177 millió euró) kenőpénzt fogadott el az olajvállalattól. Maga az elnökasszony 2003-tól 2010-ig volt a Petrobas felügyelő bizottságában, ám állítása szerint az ügyről semmit sem tud.A vádak szerint az összegből nemcsak illegálisan finanszírozta a kampányt, hanem a szegények felzárkóztatását biztosító szociális programot is ebből fedezte, ami szintén törvénytelennek számít Brazíliában.
A legfelsőbb bíróság döntése után megindulhat a nyomozás az elnökkel szemben. Első ízben fordul elő, hogy a testület hivatalban lévő elnökkel szembeni eljárás mellett döntsön. A bírák néhány hete alkotmányellenesnek minősítették a cégek adományait a pártok számára. A döntés azt a célt szolgálja, hogy jobban szétválasszák egymástól a gazdaságot és a politikát. Az O Globo című lap úgy tudja, hogy a 2014-es elnökválasztási kampány során felhasznált pénz nyolcvan százaléka különböző cégektől érkezett.
A Rousseff elleni eljárás nyomán akár hivatalától is megfoszthatják egy hosszabb folyamatot követően. A társadalom aligha sajnálná esetleges menesztését, már csak tíz százalék áll mögötte. Múlt héten alaposan átalakította kormányát, hogy ismét átvegye a politikai kezdeményezést. Előzőleg politikai mozgalom indult az elnök ellen.
A gazdasági mutatókkal sem büszkélkedhet Rousseff. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői 3 százalékos GDP csökkenést várnak az országban az idei évben. "Brazíliában gyorsan csökken a befektetők és a fogyasztók bizalma... A visszaesés súlyosabb volt a vártnál, és a nyersanyagok árának csökkenése továbbra is gyengíti a (dél-amerikai) régió más országainak gazdaságát" - mutattak rá az elemzők, akik a jövő évre Brazília bruttó hazai termékének (GDP) enyhébb mértékű, 1 százalékos visszaesését jósolták. Júliusi előrejelzésében a Nemzetközi Valutaalap az idei évre 1,5, a jövő évre pedig 1,7 százalékos GDP-csökkenést prognosztizált Brazília esetében.