Sepp Blatter;Nemzetközi Labdarúgó-szövetség;Csung Mong Jun;Futball Világalap;

- Zsarolják a kihívót?

Tizenöt éves eltiltástól tarthat a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöki posztjára pályázó dél-koreai Csung Mong Jun, aki a vádak ellenére versenybe szállna a vezető tisztségért a február 26-i tisztújító gyűlésen. A 63 éves üzletembert azzal gyanúsítják, hogy a FIFA etikai kódexének hat pontját megszegte.

Ezek az állítások szerinte abból fakadnak, hogy támogatta Dél-Korea 2022-es világbajnoki rendezésért benyújtott pályázatát, valamint javasolta a sportág fejlesztését célzó Futball Világalap (GFF) létrehozását. „Az etikai bizottság csupán arra hivatkozik, hogy nem teljes mértékben működtem együtt egy vizsgálatban, s megszegtem bizonyos előírásokat a titoktartásra vonatkozóan” – magyarázta a sportdiplomata.

A FIFA etikai bizottságának tavaly novemberi jelentése szerint Dél-Korea 2018-as és 2022-es vb-re benyújtott pályázata összefüggésbe hozható a GFF létrehozására vonatkozó javaslattal. A dokumentumokban állítólag az állt, hogy az ázsiai ország 2011-től 777 millió dollárt fektetne be infrastrukturális fejlesztésekbe és létesítmények felújításába. Csung elmondta, nem származott volna pénze mindebből. „Médiaértesülések szerint Sepp Blatter elnök azt tervezi, hogy marad a poszton, miután az összes ellenfelét visszalépésre kényszerítik” – tette hozzá Csung, aki támogatta az Európai Parlamentnek, a brit kormánynak és a FIFA szponzorainak Blatter lemondását sürgető felszólításait.

Továbbra is kérdéses, hogy milyen erőforrásokkal rajtol el jövőre a Forma-1-ben a Red Bull és a második számú csapata, a Toro Rosso – ha egyáltalán beneveznek a következő idényre. A jelenlegi motorszállító Renault-val már szakított az osztrák istálló, a Mercedes nem hajlandó ellátni a közvetlen riválisát, a Ferrari nem adna a 2016-os fejlesztésű erőforrásból, a Honda pedig csak a gyári csapatával üzletel.