Juncker;jelentés;Ujhelyi István;magyar kormány;

Fotó: Michele Tantussi/Getty Images Hírek

- Ujhelyi: hol a magyar kormányról szóló jelentés Juncker úr?

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén kérte számon Jean-Claude Junckeren a magyar kormány lépéseivel kapcsolatos monitoring-jelentés elmaradását Ujhelyi István. Az MSZP EP képviselője emlékeztette az Európai Bizottság elnökét, hogy a testület még idén júniusban elfogadott egy határozatot az Orbán-kormány demokrácia- és Európa-ellenes politikájával kapcsolatban, egyúttal előírta az Európai Bizottság számára, hogy szeptember végéig készítsen monitoring-jelentést az ügyben; ennek eredményéről azonban nem tudni.

Az MSZP európai politikusa felszólalásában ezt megelőzően arról beszélt: az európai nemzetek közössége azért jött létre, hogy évszázadok háborúskodása, nacionalista önzése, az európai országok egymással való véres versenyfutása véget érjen és egy elmélyült, együttműködő érdek- és értékközösségé váljon. "Egy ilyen ötszázmilliós uniónak nem lehet probléma az a menekültválság, amivel szembe kell néznünk. Abban az esetben, ha egészséges ez az unió. De látjuk, hogy beteg most ez a szervezetrendszer. És ha beteg a szervezetrendszer, akkor könnyebben legyőzhető a vírusok által. Most van egy vírus, ami bekerült az intézményrendszerbe és ez újra a politikai akarnokoknak, kormányfőknek a belpolitikai játszmái" - fogalmazott Ujhelyi István a plenáris ülésen. A szocialista politikus végül hozzátette: Magyarországnak nem csak az Orbán-kormány az arca, amit láthattak a televíziókon keresztül, hanem az a sok tízezer ember is, akik civilként, önkéntesként segítették a menekülteket. "Közülük sokan most is itt ülnek fenn a karzaton, nekik mutassák meg, hogy van Európának jövője!" - zárta felszólalását Ujhelyi István.

 

A Washington Post értesülése szerint Barack Obama elnök olyan döntés meghozatalát fontolgatja, melynek értelmében jövőre sem vonnák ki az összes amerikai katonát Afganisztánból. A még augusztusban, Martin E. Dempsey tábornok, az időközben leköszönt vezérkari főnök által beterjesztett tervezet értelmében mintegy 3-5 ezer főnyi kontingens maradna a közép-ázsiai országban, elsősorban az Iszlám Állam, az al-Kaida és más terrorszervezetek elleni fellépés céljából.