lövöldözés;Oregon;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL LLOYD

- Elmebeteg volt a gyilkos egyetemi lövöldöző?

Újabb iskolai lövöldözés történt csütörtökön az Egyesült Államokban, az Oregon állambeli Roseburg közösségi főiskoláján. Kilenc diák és a támadó életét veszítette, heten megsebesültek. A hatóságok megnevezték a lövöldözőt, a 26 éves Chris Harper Mercernek elmeorvosi problémái voltak, és a diákok vallására kérdezett, mielőtt lőtt.

Az ámokfutó helyi idő szerint 10:38-kor kezdett lövöldözni, egy osztályteremben szedett áldozatokat, a 911-es vészhívás után kiérkezett rendőrökkel vívott tűzharcban életét vesztette. A lövöldözőnél négy fegyver volt, három pisztoly és egy puska. Egy szemtanú diák, Kortney Moore a Roseburg News-Review helyi lapnak elmondta, hogy óra közben a férfi belőtt az osztályterem ablakán, majd belépett a terembe, mindenkit a földre fektetett, egyenként felállította őket és azt kérdezte, keresztények-e. Aki igennel válaszolt, azt fejbe lőtte. A The Oregonean című lap szerint potenciális gyűlöletbűntényként vizsgálják a hatóságok az ügyet.

A lövöldöző az interneten előre bejelentette, mire készül, azt tanácsolta ismerőseinek, hogy ne menjenek másnap az iskola környékére. Nem vették komolyan a fenyegetését, próbálták ugyan lebeszélni, de ötleteket is adtak neki, s egyikük sem jelentette a hatóságoknak, hogy mire készül.

Magának való gyerek volt

Mercer féltestvére a CBS tévének elmondta, hogy a férfi Angiában született, fiatal gyerekként került az Egyesült Államokba, egy ideig apjával élt Los Angeles közelében, szorosan kötődött anyjához. Magának való fiúként ismerték, tanulási nehézségei voltak, mindig katonaruhában járt, a MySpace közösségi oldalra feltett képén puskát tart a kezében, s számos képet is kitett IRA-terroristákról. Egy online társkereső oldalon nőtlennek, republikánusnak, az intézményes vallások ellenzőjének vallotta magát, hobbiként az internetezést, zombik ölését jelölte meg. Online profiljából kiderül, hogy náci oldalakat is olvasott, nyomon követte az ámokfutó merényleteket, szerdán a newtowni-i iskolai mészárlásról töltött fel blogjára egy dokumentumfilmet.

John Hanlin megyei seriff megerősítette, a rendőrök végeztek az ámokfutóval FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL LLOYD

John Hanlin megyei seriff megerősítette, a rendőrök végeztek az ámokfutóval FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MICHAEL LLOYD

Barack Obama amerikai elnök nem sokkal a lövöldözés után a Fehér Ház sajtószobájába ment, s személyesen ítélte el az újabb iskolai mészárlást, együttérzését fejezte ki a hozzátartozókkal, a családokkal, akiknek élete gyerekük elvesztésével végérvényesen megváltozott. Közölte, minden segítséget megad az iskolának, hogy meg tudjanak birkózni a tragédiával. A láthatóan megdöbbent, feldúlt Obama elmondta, elnökként túl sok ilyen bejelentést kellett tennie, hasonló tömeges áldozatot szedő lövöldözések néhány havonta történnek az Egyesült Államokban, a világ egyik legfejlettebb államában,. Obama szerint nem helyénvaló, hogy ezek a mészárlások szinte „rutinná” váltak. Az elnök hangsúlyozta, imádkozással nem lehet megoldani ezt problémát, lépni kell, hogy hasonló vérfürdőkre ne kerülhessen sor. Obama adatokat idézett, amelyek szerint rengeteg fegyver van a lakosságnál, gyakorlatilag minden amerikaira fejenként jut egy. A demokrata elnök elutasítja azt, hogy több fegyver lenne a megoldás az iskolai lövöldözések csökkentésére, a brit és az ausztrál szigorításokat hozta fel példaként.

A fegyvertartás korlátozását szorgalmazó Everytown civil szervezet adatai szerint a Sandy Hook általános iskolában 2012-ben történt öldöklés óta 142 iskolai lövöldözés volt az Egyesült Államokban, csak idén a mostani a 45. mészárlás, majdhogynem hetente történik egy! A fegyverlobby egyetlen megoldást javasolt: védjék fegyveres őrök az amerikai iskolákat. A roseburgi főiskolán volt biztonsági őr, de nem viselt fegyvert. Jövő héten az Obama-kormányzat arra készül, hogy új törvényjavaslatot nyújtson be a fegyvertartás biztonságának erősítésére.

Súlyos iskolai lövöldözések
1999. április 20. A 18 éves Eric Harris és a 17 éves Dylan Klebold 12 diákot és egy tanárt ölt meg a coloradói Columbine középiskolában
2007. április 16. A 23 éves koreai-amerikai Seung Hui Cho 32 embert lőtt le a Virginia Tech műszaki egyetemen
2012. december 14. A 20 éves Adam Lanza 20 gyereket, hat tanárt ölt meg a Sandy Hook általános iskolában Newtownban, édesanyjával is végzett



Az Európai Unióban nagy figyelemmel követik a portugál parlamenti választások alakulását. Az előrejelzések szerint a 2011 óta kormányzó középjobb koalíció esélyt kaphat a folytatásra, annak ellenére, hogy a Pedro Passos Coelho vezette kormányzat hajtotta végre a kemény megszorító intézkedéseket. Ez az első voksolás azóta, hogy Lisszabon lezárta uniós segélyprogramját. Portugáliában nem alakult ki a spanyol Podemoshoz hasonló radikális tiltakozó mozgalom.