Hirdetések;Orbán Viktor;világsajtó;

Fotó: Molnár Ádám, Népszava

- Orbán megosztja a világsajtót (is)

Miközben a kormánypárti magyar média pálfordulásról cikkezik, valójában sokkal inkább katasztrofálisnak nevezhető Magyarország, pontosabban a magyar kormány megítélése a nemzetközi sajtóban. A Die Welt hasábjairól például legújabban kiderült, az Európai Bizottság korábbi alelnöke követeli, hogy a Fidesz hagyja el az uniós pártcsaládját, mert az Orbán Viktor által fémjelzett politika már régóta ellentétes az értékeivel. A Der Standard honlapja eközben Európa legveszedelmesebb politikusának nevezte Orbánt, kiemelve, hogy a magyar kormányfő megpróbál destabilizálni más uniós tagállamokat.

Bár a külföldi sajtóban eddig élesen bírálták a magyar miniszterelnök hozzáállását a menekültügyhöz, az elmúlt napokban több olyan cikk is megjelent, amely szerint Orbán Viktor látta meg először, hogy Európa nem tud megbirkózni az emberek áradatával. Nem mondható ugyanakkor, hogy a nemzetközi sajtó beállt volna a magyar kormányfő mögé, még a jobboldali kötődésű lapok is kritikusan szemlélik a magyar kormányfő teljesítményét.

Itt az ideje megvitatni az Orbán-féle Fidesz további tagságát az Európai Néppártban - vetette például föl Vivane Reding a Die Weltben hétvégén megjelent írásában. Az Európai Bizottság volt alelnöke kifejezetten követelte, hogy a magyar kormánypárt hagyja el az európai konzervatív pártcsaládot, mert az Orbán által fémjelzett politika már régóta ellentétes az unió értékeivel, ideértve a Néppárt által is szolgalmazott liberális demokráciát és a szociális piacgazdaságot. Mint megállapította, e kérdés már hosszú időre nyúlik vissza, de a menekültválság csak még időszerűbbé tette. Emlékeztetett, korábbi tisztségében, az igazságügyekért felelős uniós biztosként sűrűn szembesült a próbálkozásokkal, amelyekkel a magyar kormányfő igyekezett aláásni a demokráciát, a jogállamot és az emberi jogokat. Reding személyes tapasztalatai alapján cseppet sem tartja különösnek, hogy Orbán a saját céljaira aknázza ki a menekültválságot, sőt, megítélése szerint a magyar miniszterelnök számára egyáltalán nem fontos az emberi méltóság, szántszándékkal szellemi kútmérgezést folytat, amikor jogos ügyeket kever idegengyűlölő és diszkriminatív elemekkel. Reding a magyar nép iránti tisztelet miatt tartja fontosnak, hogy Orbántól vonják meg azt a legitimitást, amit a néppárti tagság nyújt neki. Az európai konzervatívok számára ugyanis ez esetben a hitelesség forog kockán, mert túl sokáig engedték, hogy a magyar vezető újra meg újra átlépje a vörös vonalat.

Eközben Németországban a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a magyar kormány menekültpolitikájáról közölt elemzést szombati számában. A Nem szép, de nem helytelen címmel, Magyarország kerítése és Orbán egyoldalúsága alcímmel megjelent írásában Stephan Löwenstein egyebek között arról írt, Orbánnak a "menekültvitával" is voltak belpolitikai céljai, az idevágó akciói révén például a Fidesz a választói támogatottságról szóló felmérésekben és a hitelességben megmutatkozó "súlyos válságból" kiemelkedve visszaszerezte a "belpolitikai napirend" fölötti ellenőrzést. A FAZ szerzője hosszas elemzésében arra jutott, Németországban az a felfogás alakult ki, hogy Orbán "mindenekelőtt populista" módon kezeli a menekültkérdést (is), ez azonban téves felfogás, mert ugyan a kormányfő tevékenysége korántsem annyira szilárd alapozású és következetes, mint ahogyan azt láttatni szeretné, de főleg a "megbotránkozást" kiváltó intézkedései már régóta hangoztatott meggyőződéséből fakadnak, és ezek az intézkedések nem igazolják a vele és kormányával szemben megfogalmazott súlyos vádakat, az összevetés a nemzetiszocializmus korszakával pedig "képtelenség".

Orbán Bajoroszágban 2015 szeptember 23-án Fotó: Sean Gallup/Getty Images

Orbán Bajoroszágban 2015 szeptember 23-án Fotó: Sean Gallup/Getty Images

Orbánnak sajnos igaza van - olvasható a Die Presse című osztrák lap szombati számának kommentárjában is, amely szerint Bécs pozíciója nem tartható, hiszen nem lehet egyszerre irgalmas szamaritánust játszani és egyúttal tízezreket átjuttatni Németország felé. A szerző, Rainer Nowak úgy vélte, Ausztria az uniós jogot ugyanúgy megszegi, mint Magyarország, csak mindezt elegánsabban teszi. Ellenben a Der Standard című osztrák liberális lap online felületén megjelent véleménycikk szerint a magyar miniszterelnök arra akarja használni a menekültkérdést, hogy megerősítse a tekintélyelvű hatalmát, és az egész unióban aláássa a liberális demokráciát. A cikk szerint az uniós szabályozásnak, vagyis az érkezők regisztrálásának egyáltalán nem tesz eleget Magyarország, Orbán intézkedéseiből pedig csak arra lehet következtetni, hogy a magyar kormányfő káoszt akar teremteni.

Hasonlóképp látja a Libérationnak nyilatkozó Guy Verhofstadt is. Az európai liberálisok uniós frakcióvezetője szerint Orbán nem tartja tiszteletben az európai értékeket, ezért az EU-nak példát kellene statuálni vele. Épp ezért a képviselőcsoport ismét azt kezdeményezi, hogy az Európai Parlament az alapszerződés 7. paragrafusa értelmében indítson eljárást Magyarország ellen a menekültügyben alkalmazott módszerek miatt, azok ugyanis magukban hordozzák a közös alapértékek súlyos megsértésének kockázatát. A megelőzés érdekében nem a szavazati jog felfüggesztését, hanem azt szorgalmazzák, hogy dolgozzanak ki ajánlásokat a jelenlegi magyar állapotok rendezésére. A luxemburgi politikus ugyanakkor elismerte, az európai konzervatívok továbbra is védelmezik Orbánt, mert meg akarják őrizni saját súlyukat Strasbourgban.

Amerika itt figyel, a kormány ott lobbizik
Magyarországon tartózkodik Robert Berschinski, az amerikai kormány emberi jogokért felelős tagja - értesült több forrásból a VS.hu. Információik szerint a helyettes államtitkárt a romák és a menekültek helyzete érdekli leginkább, de ellenzékiekkel is találkozik majd, a látogatásnak ugyanakkor nem lesz nyilvános programja. Eközben a magyar kormány épp az Egyesült Államokban igyekszik "eladni" menekültpolitikáját. Két hete jelentette be a Miniszterelnöki Sajtóiroda, hogy "Magyarország amerikai «szószólójává» nevezték ki és az ország érdekeinek egyesült államokbeli képviseletében való részvételre kérték fel Connie Macket, az amerikai kongresszus korábbi republikánus tagját". Mack pedig rögtön össze is hozott egy weboldalt, a Hungaryinsights.com-ot, ahol közleményekkel és sajtószemlékkel bizonygatja most éppen azt, hogy az Orbán-kormány milyen jól kezeli a menekültválságot - figyelt föl az Index. Az egykori republikánus politikus amerikai cégeit a kormány és a Századvég összesen 1,4 milliárdos szerződésekkel bérelte fel négy évre, hogy lobbitevékenységet fejtsenek ki Amerikában, 2015 első felében pedig 95 milliót fizettek ki neki. Eközben a Hungary Insights egyelőre csak tucatnyi Facebook- és Twitter-követőt tud felmutatni, ingyenes tumblr-motoron fut és ingyenes gmail-es címen lehet velük kapcsolatba lépni.



A Zala megyei Csömödéren nyílt meg az Erdők hete országos rendezvénysorozat. Az Országos Erdészeti Egyesület alelnöke a megnyitón hangsúlyozta, hogy a rendezvényhez alapul szolgáló erdészeti erdei iskolák tavaly már több mint 70 ezer gyereket fogadtak, míg néhány évvel ezelőtt ez a szám 50 ezer körül mozgott. Örvendetes, hogy az állami erdőgazdaságok az elmúlt években kilenc új erdei iskolát létesítettek, és mellettük magán erdőgazdálkodók is bekapcsolódtak a környezeti nevelésbe - tette hozzá Mocz András.