Euforikusan ünnepeltek a függetlenség hívei Barcelonában, rekordszámban mentek az emberek szavazni, de a nagy álom valószínűleg továbbra is álom marad. Katalónia függetlenségéhez nem kerültek semmivel sem közelebb, mint korábban. A katalán nacionalista vezetés saját magának tette magasra a mércét, népszavazásnak kiáltották ki az előrehozott tartományi választást. Így akarták megkerülni a spanyol alkotmányt, kijátszani a madridi kormány tilalmát.
Joggal érvelhetnek az elszakadás ellenzői, ha már Artur Mas katalán kormányfő referendumként tekint a voksolásra, akkor a referendum szabályai szerint bizony veszített: az önálló Katalónia mellett a szavazók 48 százaléka tette le a voksát, 52 százalék ugyanakkor Spanyolország egységének megőrzése mellett foglalt állást. A magas részvétel annak is köszönhető, hogy mobilizálták azokat a választókat, akik nem látták értelmét, hogy részt vegyenek a tavaly novemberi kvázi-népszavazáson. Az akkori nagy többség úgy jöhetett létre, hogy az elszakadást ellenzők el sem mentek szavazni.
Elemzők, politikusok figyelmeztettek már vasárnap este, senki ne számítson arra, hogy hétfőtől bármi változna Katalóniában, ugyanúgy jár a busz, a metró, s folytatódik a pártok közötti hadakozás is. Ami kiderült, hogy Katalónia mélységesen megosztott, a lakosság (hajszállal kisebb) fele a csodában hisz, abban, hogy az elszakadással több marad a zsebükben, s jobban élnek majd, mint Spanyolország többi tartományának lakói. Ez azonban már jelenleg is így van, egy független katalán államnak ugyanakkor számos gonddal önállóan kellene megbirkóznia. Rengeteg dolgot végig sem gondoltak, a hitelfelvétel elnehezedésétől a nyugdíjakig, a kettős állampolgárságtól az EU- és NATO-tagságig, legfeljebb annyi vált világossá, hogy a Barca aligha játszhatna a spanyol bajnokságban.
Alighanem Madrid is bevállalhatta volna a népszavazást, ahogy London tette, engedélyezve a skóciai referendumot. A spanyol konzervatív kormányfő, Mariano Rajoy eddig kérlelhetetlenül elutasított minden kezdeményezést, s most is csupán a törvényesség fenntartását ígéri. A katalán probléma azonban nem oldódik meg magától. A tömeges választási részvétel arra mindenképpen feljogosítja a katalán vezetést, hogy szóba álljanak velük. Ám az autonómiák rendszerének újragondolása már alighanem a decemberi spanyol választások utánra marad.