Az általános és középiskolai tanárok az utóbbi években jelentős béremelést kaptak, egy pedagógus I. kategóriában lévő tanár bruttó 250 ezer forintot vihet haza 18 év munkaviszony után. Mesterfokozattal, pedagógus II. minősítéssel több mint 40 éves munkaviszonnyal közel 390 ezres bruttó fizetést kaphat. A felsőoktatásban dolgozó oktatók azonban 2008 óta nem kaptak béremelést, egy egyetemi tanársegéd bruttó 160 ezer forintot keres, egy főiskolai docens 240 ezret. Mindeközben a felsőoktatásban oktatóktól az órák megtartása és a hatalmas adminisztrációs terhek mellett tananyagfejlesztést, tudományos fokozatok megszerzését is elvárják.
Az aránytalanságok a kormánynak is feltűntek, Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár a múlt héten jelentette be: a felsőoktatási törvény újabb módosítása kerülhet ősszel a parlament elé, ebben rendeznék a felsőoktatási béreket is, első lépésként "jelentősen" nőnének az adjunktusi és a tanársegédi bérek, ahogy az államtitkár rámutatott, ezek most nem versenyképesek. Megjegyezte: jelenleg ugyanannyi egyetemi tanár van mint adjunktus, ami szerinte nem helyes arány, ezért ezen is változtatni szeretnének.
A tervek szerint az oktatók-kutatók mellett a kisegítő dolgozók bére is emelkedne - hogy pontosan mennyivel, arról Palkovics még nem árult el részleteket, ám mind mondta, a szükséges források "rendelkezésre állnak". Ha a kormány elfogadja a javaslatokat, a bérek már januártól emelkedhetnek.