A csütörtöki tragédia Mina közelében történt, ahol az iszlám hívők zarándoklatuk harmadik napján jelképesen megkövezték az ördögöt. Mekkában már számos alkalommal történtek hasonló tragédiák, ezért a szaúdiak óvintézkedéseket léptettek életbe, több olyan építkezés történt az eltelt évek folyamán, amelyek révén kordában akarták tartani a zarándokok áramát.
Minában is több ilyen biztonsági intézkedést hoztak a súlyos, 2006-os balesetet követően. Az akkori tragédiában 350-en vesztették életüket. Egyebek mellett azt próbálták meg elérni a hatóságok, hogy a zarándokok ne keresztezzék egymás útját. A szaúdiak emellett egy ötszintes építményt emeltek: ennek köszönhetően biztonságosabban zajlott le a megkövezés rituáléja. A mekkai infrastruktúra egyébként jelentősen javult az eltelt években, manapság évente körülbelül 15 millió zarándok látogat el ide.
Úgy tűnik azonban, hogy ezek az óvintézkedések sem tökéletesek. Szaúdi adatok szerint a mostani mekkai zarándoklaton idén is kétmillió muzulmán vett részt, közülük 1,4 millióan más országokból érkeztek. Mohamed próféta szülőhelyén, a mekkai zarándoklaton való részvétel a Korán szerint minden „egészséges” iszlám hívő számára, nők és férfiak számára is kötelező, legalább egyszer az életben.
Az idei mekkai zarándoklatot már eleve súlyos tragédia árnyékolta be. Több mint százan vesztették életüket és legalább 300 személy sérült meg az előkészületek során, amikor a viharos időjárásban leszakadt egy daru, s rázuhant a nagymecsetre, amelynek egy szárnya beomlott. A muzulmánok éppen itt imádkoztak: a naplemente után a Kába szentélynél gyűltek össze. Ez a mekkai nagymecset belső udvarán álló szentély, falának része a fekete kő néven ismert meteorit. A darut egyébként Németországból szállították Szaúd-Arábiába. Munkások éppen a mecset bővítésén dolgoztak. Hírek szerint a tragédiáért részben a kivitelezőt terheli a felelősség. A munkálatokkal azt a céget bízták meg, amelyet Oszama bin Laden apja alapított.
A csütörtöki tragédiát követően a szaúdi hatóságok 4000 segítőt, orvosokat, ápolókat, önkénteseket küldtek a helyszínre. A sérülteket a környező kórházakba szállították. A szaúdiak egyelőre nem közölték, hogy a halálos áldozatok milyen nemzetiségűek, csupán annyit mondtak, hogy „különböző országokból érkeztek”. A BBC tudósítója úgy tudja, hogy sok zarándok afrikai, nigeri volt.