A rendőrkapitány azt kiáltotta: "mindenki őrizze meg nyugalmát, nincs semmi baj!". Erre nyomban kitört a pánik. Így írta le az eseményeket Rejtő Jenő a Vesztegzár a Grand Hotelben, immár klasszikussá vált regényében.
Pánikra napjainkban sincs ok. "Békeidőszak van, olyan válsághelyzettel, amelyet kezelni kell". Így kommentálta a honvédségnek - valamint a rendőrségnek is - új jogosítványokat, valamint feladatokat adó törvénymódosításokat a Magyar Honvédség vezérkari főnöke.
"A hallban csodálkozva, aránylag higgadtan fogadják az eseményeket" - írja Rejtő. A magyar közvélemény sem aggódik. Már hozzászoktak, hogy úgyis az történik, amit a hatalom birtokosai akarnak. Az sem meglepő, hogy a parlamentben ezúttal a Jobbik képviselőinek szavazataival lett meg a szükséges kétharmad. Hogy a szocialista frakció pedig egy emberként tartózkodott, kit érdekel már. Az sem, hogy miért.
Benkő Tibor vezérkari főnök szerint ők mindenre felkészültek. Már lezajlott a Határozott fellépés 2015 elnevezésű - soron kívüli - gyakorlat is, melynek keretében intenzív felkészülést folytattak azért, hogy aktívan vehessenek részt a tömeges bevándorlásból adódó válsághelyzet felszámolásában. Hogy ez pontosan mit jelent, arra nincs konkrét válasz, de hát minden nem is férhet bele egy olyan interjúba, amelyet a királyi hírügynökség készít napjainkban. Viszont gyakorolták "a hibrid hadviselés sajátosságaiból adódó újszerű eljárásmódokat, a rendészeti jellegű feladatokat". Ilyesmire már volt is szükség a határ mentén, amikor a rendőrökkel együtt vonultak fel. Egy ideig ott voltak a terrorelhárítók is, de az sem derült ki, hogy pontosan mi okból. Hacsak magyarázatnak nem tekintjük a kedves vezető múlt pénteki rádióinterjúját, amelyben kész tényként közölte, hogy már fogtak terroristákat. A további részletektől azonban ő is megkímélte a közönséget. Viszont tegnap a parlamentben is azzal indokolta a törvényjavaslatokat, hogy a katonaság nélkül képtelenség megvédeni a szerb és a horvát határszakaszt. Benkő hadvezér ellenben azt mondta, "semmiféle összeírás, mozgósítás nincs". A laikus azt gondolná, hogy így meg nehéz lesz eleget tenni a kedves vezető elvárásainak.
Mindez némi zűrzavart jelez (ld. még hibrid hadviselés). Szigorítunk, de nyugtatunk. Kemények vagyunk, de nem akarunk semmi különöset. Mintha az egész folyamat egy propaganda-hadjárat része lenne, azzal a céllal, hogy a választópolgárok lássák, az ő kormányuk - és különösen vezetője - mindent megtesz az ő érdekükben, még ha nem is tudja, mi az a minden. Apró - noha nem jelentéktelen - részlet, hogy közben a nemzetközi színtéren szinte mindenkivel összevész. Biztos, ami biztos.
Vesztegzár még nincs. Bár lehet, némelyeknek kéne.