Washington szerint a vadászgépek Szíriába küldése azt jelenti, hogy Oroszország újabb szintre emelte szíriai katonai jelenlétét. Eddig csak páncélozott járműveket, gránátvetőket, s több tucatnyi katonát küldött az országba. Az Egyesült Államok több alkalommal is aggodalmát fejezte ki a fejlemény miatt. Tegnapi hírek szerint a szélsőséges dzsihadista Iszlám állam máris támadást intézett az orosz bázis ellen.
A Bassár el-Aszad szíriai elnökkel szövetséges Oroszország már nem zárja ki teljesen a lehetőségét annak sem, hogy szárazföldi erőket küld Szíriába. Előzőleg a Kreml rendre tagadta, hogy katonai beavatkozásra készülne a közel-keleti országban. Közben az Egyesült Államok és Oroszország másfél hónapnyi mosolyszünet után a legmagasabb szinten vették fel egymással a kapcsolatot, hogy a szíriai rendezésről tárgyaljanak.
Josh Earnest fehér házi szóvivő azt mondta: Washington szívesen venné, ha Oroszország részt venne az IS elleni nemzetközi hadi koalícióban. „Ezért vagyunk továbbra is nyitottak a taktikai, gyakorlati megbeszélésekre” – fogalmazott. John Kerry amerikai külügyminiszter brit kollégájával, Philip Hammonddal folytatott találkozója során pedig azt közölte, Washington üdvözli, ha Oroszország segítséget nyújt az Iszlám Állam elleni harchoz. Kerry a Channel 4 brit csatornának nyilatkozva kifejtette, a két ország előtt közös cél lebeg, „meg kell állítani és meg kell semmisíteni az Iszlám Államot”.
Hozzátette, e kérdésben szükséges egyeztetni Oroszországgal, hogy koordinálják a terrorszervezettel szembeni katonai fellépést. Az amerikai külügyminiszter hozzátette továbbá azt is, hogy hazája fokozza az IS-szel szembeni fellépését. Ugyanakkor hozzátette, meg kell bizonyosodniuk arról, hogy ezek az erőfeszítések nem keresztezik-e Oroszországéit. Tegnap 75 az Egyesült Államok által kiképzett, mérsékeltnek mondott lázadót küldtek Törökországból Szíriába.