Magyarország;külügy;menekültek;migráció;

Akik, ami miatt a fél világ Magyarországgal vitatkozik FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Ma kinek szólunk be?

Magyarország a nemzetközi előírásoknak megfelelő ellátást biztosít a bevándorlóknak, és aki ezzel ellentétes állítást tesz, az valótlanságot állít - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken. A tárcavezető a svéd és a francia miniszterelnök találkozója után elhangzottakra reagált. Manuel Valls francia miniszterelnök ugyanis ott arra szólította fel Magyarországot, hogy "bánjon humánusan" az ország határaihoz érkező minden migránssal.

 A közös sajtótájékoztatón a svéd miniszterelnök is bírálta a magyar kormány hozzáállását, mire Szijjártó közölte: "arra kérjük Svédország és Franciaország kormányát, hogy fejezzék be a képmutatást, és ne azt az országot támadják, amely minden tekintetben betartja az uniós előírásokat". A KKM egyúttal bekérette Svédország és Franciaország budapesti nagykövetét is.

Szijjártó tegnap közleményben reagált arra is, hogy Zoran Milanovic horvát miniszterelnök többször élesen bírálta Magyarország migrációs politikáját. A magyar külügyminiszter szerint azután, hogy mindössze egyetlen nap alatt összeomlott a horvát bevándorló-ellátó rendszer, Milanovics még mindig Magyarország hazug és méltatlan támadásával tölti idejét, alaptalan rágalmakat megfogalmazva. Szerinte Horvátország megbukott a schengeni teszten, bebizonyosodott, hogy még hosszú évekre van szükségük a sikeres felkészüléshez.

Szijjártó már csütörtökön is keményen kiosztotta a horvátokat, de az utóbbi hetekben általában véve is van dolga a magyar diplomácia vezetőjének, hiszen szinte naponta rendeli be hivatalába a szomszédos, vagy szövetségesi országok budapesti nagyköveteit. Minden napra jut a keménykedő nyilatkozatokból is, hiszen az a külföldi politikus, aki kritikusan szól Orbán Viktor miniszterelnökről, vagy bírálja a magyar kormány hozzáállását a menekülthelyzet kezelésére, azonnal és kőkeményen megkapja a magáét Szijjártótól. A diplomácia feje többször is lehazugozta külföldi kollégáit, de voltak olyanok is, akiket alkalmatlannak, képmutatónak vagy esztelennek nevezett.

Az elmúlt egy hét "termése"

- Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár egy szerdai New York-i sajtótájékoztatón elfogadhatatlannak nevezte, hogy a magyar hatóságok Röszkénél könnygázt és vízágyút használtak a migránsokkal szemben. A külügyminiszter szerint viszont az ENSZ-főtitkár nyilatkozata a magyarországi helyzetről "bizarr és felháborító", Ban Ki Mun "nem a valós tények alapján foglalt állást".

- Bert Koenders holland külügyminiszter a falépítés és az erőszak "szörnyű képei" láttán kijelentette, hogy ez nem olyan módszer, amellyel Európában a menekültproblémát közösen meg lehet oldani. Szijjártó erre kijelentette: "holland kollégám figyelmébe ajánlanék egy ismert magyar közmondást: amilyen az adjon isten, olyan a fogadj isten".

- Aleksandar Vulin szerb szociális miniszter a "leghatározottabban" tiltakozott szerdán amiatt, hogy a magyar rendőrség vízágyút vetett be az agresszívvé vált migránsok ellen a két ország közös határán. A tárcavezető Horgoson, élőben nyilatkozott a szerb állami televíziónak, és kijelentette, hogy Magyarországnak ehhez nincs joga. Azzal vádolta Magyarországot, hogy brutális és nem európai módon bánik a migránsokkal a két ország határán, és az Európai Unió közbelépését sürgette. Erre Szijjártó - aki rendre a szerb-magyar viszont dicséri - érdemben nem reagált, csak a szerb hatóságok fellépését sürgette.

- "Nettó hazugság" az, amit Victor Ponta román kormányfő állít a migránskérdés magyarországi kezeléséről, és méltatlan egy XXI. századi politikai vezetőhöz - hangsúlyozta ugyanakkor kedden a külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek telefonon, miután Victor Ponta kijelentette: "Románia emberként fog bánni a migránsokkal, nem pedig úgy, mint magyar szomszédaink, akik botokkal terelik és sorszámmal látják el őket."

- Szijjártó teljesen méltatlannak nevezte az Európai Parlament szocialista frakcióvezetőjének, Gianni Pittellának hétfőn Röszkén elhangzott szavait, amelyek szerint "a szögesdrótot látva úgy érezte magát, mintha visszatért volna Hitler idejébe". A külügyminiszter Magyarországgal szemben igazságtalannak nevezte Pittella megnyilvánulását, amely szerinte "túlmegy a jó ízlés minden határán".

- Szijjártó hétfőn az európai ügyekért felelős francia államtitkár szavaira is reagált. Harlem Désir még vasárnap a TV5 Monde tévécsatornának és a Radio France Internationale-nak adott interjújában elítélte Magyarországot, amiért a kerítés megépítésével tartóztatja fel a migránsokat. Désir szerint Magyarország "ezekkel a szögesdrótokkal egyértelműen kivonja magát az Európai Unió értékeiből, amelyek nem abból állnak, hogy drótkerítéseket építsünk", és biztosan abból sem, hogy ki-ki saját nemzetpolitikáját kövesse. Szijjártó szerint viszont "meglehetősen furcsa" bírálatot hallgatni attól az államtitkártól, akinek az országa kerítést épített Calais-nál.

- Werner Faymann múlt pénteken először arról beszélt, hogy nagyon rossz az együttműködésük a magyar kormánnyal, amelyre Szijjártó lehazugozta az osztrák kancellárt. Faymann aztán azt is közölte: "Kontinensünk legsötétebb korszakának emlékét idézi, amikor menekülteket vonatra helyeznek abban a hitben, hogy teljesen máshova fognak majd utazni." Szijjártó ekkor már nem csak hazugnak, hanem alkalmatlannak is nevezte az osztrák kormányfőt. "Werner Faymann ámokfutása mostanra minden tűréshatáron túlmegy; ez voltaképpen a saját alkalmatlanságának a leplezése" - reagált Szijjártó, aki szerint az osztrák kancellár viselkedése és nyilatkozata teljes mértékben méltatlan egy XXI. századi európai vezető politikushoz.

- Angela Merkel helyettesét, Sigmar Gabrielt kétszer is keményen kiosztotta Szijjártó. "Magyarország a bevándorlókkal kapcsolatban nem tartja be a nemzetközi konvenciókat" - hívta fel a figyelmet az szociáldemokrata alkancellár a múlt héten, mire Szijjártó felháborodott, s állította: alaptalanul és "hazug módon" támadja Magyarországot a német kormány.

Az első biztonságos ország elérése után már nem a menekülés a motiváció - magyarázza Szijjártó Péter, hogy miért tekint az Orbán-kormány a szerb-magyar határnál veszteglőkre gazdasági bevándorlóként, nem pedig menekültként. A külgazdasági és külügyminiszter szerint ugyanakkor az csak félrevezető sajtóhír, hogy nem lehet menekültként "bejutni" Magyarországra, ahogyan az is kacsa, hogy nemzeti hatóságaink durván bánnának a menekülőkkel. A nemzetközi partnereinkkel való vitákat az élet természetes rendjéhez tartózónak tartja, s állítja: nem azért fogalmaz sokszor csípősen, mert örömömét leli a kemény nyilatkozatokban, hanem mert szükséges.