A kormány a feltételekről már augusztus 19-én megállapodott a Magyar Bankszövetséggel, hogy a hitelösszegeket a svájci franknál 287,20 forintos, az eurónál pedig 309,20 forintos árfolyamon rögzítik a bankok. A jelzáloghiteleknél alkalmazott és a rögzített árfolyam közötti különbség okozta terhet fele-fele arányban a bankok és az állam átvállalja az ügyfelektől. Svájci frank alapú hitel esetén ez közel 31 forint tartozáskönnyebbséget jelent frankonként az adósoknak. A forintosítás után az ügyfeleknek nyújtott jóváírás - a jelzáloghiteleknél alkalmazott árfolyam és az augusztus 19-i árfolyam különbsége - összességében 31 milliárd forintot tesz ki.
A törvényjavaslat elfogadása esetén december 15-ig a pénzügyi intézmények számára kötelező a forintosítási ajánlat elkészítése és ezt az ajánlatot postázzák minden ügyfelüknek.
Az árfolyamváltozás mintegy 200 ezer családot érint, és mintegy 30 ezer olyan deviza-gépjárműhiteles van, aki jelzáloghitellel is rendelkezik. Összességében még 305 milliárd forintnyi hitelállomány maradt devizában. A nem fizető gépjárműhitelek aránya 26 százalékra tehető.
A forintosítási törvényjavaslat néhány fontos részletet is tisztáz, így például azt, hogy a kamatszint nem emelkedhet, a halasztott tőketartozásból adódó gondokat úgy oldják meg, hogy a forintosított autóhitelek egységesen annuitásosak lesznek. Mint korábban is ígérték, a késedelmes tartozások forintosításához valóban nem jár a kedvezmény, így célszerű mielőbb rendeznie a hátralékukat az autóhiteleseknek.