A DNA szerint 2007-2008-ban Ponta ténylegesen el nem végzett ügyvédi szolgálatokért vett fel havi 2-3000 eurós honoráriumot Dan Sova cégétől, az összeg igazolásául pedig 17 beszámolót hamisított más ügyvédek tevékenységi beszámolóját lemásolva. Az ügyben a két olténiai hőerőmű (Rovinari-Turceni) vezetői ellen is vádat emeltek. Sovát a román miniszterelnökhöz hasonlóan adócsalással, okirathamisítással, pénzmosással és hivatali visszaélésben való bűnsegédlettel vádolják.
Mivel parlamenti mandátummal rendelkező politikusok szerepelnek az ügyben, a DNA a legfelső bíróságra küldte a vádiratot. A vádlottak - köztük a miniszterelnök - szabadlábon védekezhetnek, Dan Sova esetében pedig bírósági felügyeletet is elrendeltek. Klaus Johannis román államfő délután sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az új fejlemény tükrében egyetlen megoldást tart lehetségesnek, a miniszterelnök lemondását. Szerinte a kormányfő bíróság elé állítása rendkívül sokat ront az ország megítélésén. "Megoldást várok az illetékesektől erre a helyzetre" - jelentette ki Johannis, aki már akkor lemondásra szólította fel a miniszterelnököt, amikor a vád megfogalmazódott ellene.
Az alkotmányban van ugyan egy olyan mondat, miszerint ha bíróság elé állítnak egy kormánytagot, akkor az államfőnek fel kell függesztenie tisztségéből az illetőt, csakhogy ez egy olyan cikkelyben szerepel, amely arról a helyzetről rendelkezik, amikor egy kormánytag ellen hivatala gyakorlása idején elkövetett tettek miatt indul bűnvádi eljárás. Ponta ellen viszont korábbi ügyvédi tevékenysége miatt emeltek vádat. A román média most Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettesre figyel, az általa vezetett Haladás Romániáért Országos Szövetség (UNPR) ugyanis a mérleg nyelvévé vált a parlamentben.