"Sokkoló volt látni, hogyan bántak velük. Ez elfogadhatatlan" - fogalmazott Ban Ki Mun.
A Klubrádió lapszemléje szerint a Deutsche Welle cikke arról ír: felháborodást váltott ki a magyar rendőrség fellépése a menekültek ellen, miután gyerekek is szenvedő alanyokká váltak. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár emlékeztetett arra, hogy más országban akarnak élni olyan emberek, akik a saját hazájuk primitív, de nagy hatású bombákkal és brutalitással kénytelenek szembenézni. A szerb miniszterelnök elítélte a magyar hatóságok kíméletlen közbeavatkozását és sürgette, hogy az unió lépjen közbe, mielőbb még a helyzet teljesen kicsúszik az ellenőrzés alól. Hozzátette: ha az EU nem segít, akkor Szerbia megtalálja a módját, hogy megvédje saját határait és egyben az európai értékeket. A horvát kormányfő pedig károsnak és veszélyesnek nevezte a magyar rendőrök eljárását, hozzátéve, hogy az rettenetes üzenet az európai hozzáállásról.
Reuters is megírta, hogy a világszervezet menekültügyi főbiztosa döbbenettel fogadta, hogy Magyarország vízágyúkkal és könnygázzal fordítja vissza a menekülteket és ily módon akadályozza meg, hogy belépjenek az unió területére. Guterres felszólította a magyar hatóságok, tegyék lehetővé, hogy a háborúnak és üldöztetésnek kitett emberek szabadon bejussanak az EU-ba. A nyilatkozat szerint a magyar eljárás ellentmond az UNHCR ajánlásának, miszerint Szerbia nem képes megküzdeni ekkora, nemzetközi védelemre szoruló tömeggel.
A New York Times cikke szerint az amúgy is feszült nyár egyik legrosszabb összecsapása zajlott le a magyar-szerb határon. Az eset megmutatta, mi van akkor, ha egy feltartóztathatatlan erő beleütközik egy mozdíthatatlan tárgyba. A menekültügyi szervezetek munkatársai a helyszínen további erőszaktól tartanak, mert a menekülőknek lassan elfogy a türelmük és sokan nem hajlandók mozdulni, hogy más utat találjanak nyugat felé.
A Washington Post kiemeli, hogy Horvátországban meleg fogadtatás várta a menekülteket, ami éles ellentétben áll a magyar-szerb határon lejátszódó eseményekkel. Utóbbi fejlemények megmutatják, mennyire elszántak a menekülők, illetve hogy egyre nagyobb törésvonalak mutatkoznak Európában a példátlan emberáradat miatt.. Az amerikai lap szerkesztőségi cikkben sürgeti, hogy az Európai Unió szálljon szembe az intoleráns magyar politikával.
A 444.hu szemlézése a BBC által idézett szemtanúról ír: az iraki Amir Hassan úgy nyilatkozott: "Háborúk és erőszak elől menekülünk, nem számítottunk ilyen brutalitásra és embertelen bánásmódra". A Twittert elárasztották a könnygáztól síró gyerekek fotóit is tartalmazó bejegyzések.