;

bizalmatlansági indítvány;Ausztrália;Malcolm Turnbull;Tony Abbott;

- Leváltotta pártja az ausztrál kormányfőt

Új miniszterelnöke lett Ausztráliának, mivel Tony Abbottot másodszorra kipenderítették a hatalomból pártbeli vetélytársai. Az ausztrál kormányfő hét hónappal ezelőtt túlélt egy bizalmatlansági indítványt, ezúttal viszont elbukott a pártbeli vezetőválasztáson. A kormányzó Liberális Párt 2013-ban Abbott vezetésével került hatalomra, ám a konzervatív politikus népszerűsége gyorsan zuhanni kezdett, jelenleg 18 százalékon áll.

Abbott ellen a korábbi pártvezér, Malcolm Turnbull eddigi kommunikációs miniszter intézett kihívást. „Az ausztrál választók már kialakították véleményüket Abbottról, ha ő marad a miniszterelnök, semmi kétség, hogy jövőre a munkáspárti Bill Shorten alakíthatja meg az új kormányt” – nyilatkozta az ügyvédi végzettségű milliomos üzletember. Noha magabiztosan fogadta a kihívást, Abbott gyorsan veszített: Turnbull 54, a kormányfő viszont csak 44 szavazatot kapott. A pártvezér helyettesét, Julie Bishop külügyminisztert, aki Turnbull mellé állt, megerősítették posztján.

Az elbukott szavazás után Abbottnak be kell nyújtani lemondását a főkormányzónak, Sir Peter Crosgrove-nak, II. Erzsébet képviselőjének (Ausztrália parlamentáris monarchia). Ezt követően teheti le a hivatali esküt az új miniszterelnök. Malcolm Turnbull öt év alatt az ötödik kormányfő Canberrában. A mérsékelt nézeteket valló politikus támogatja a klímaváltozás elleni programot, amelyet Abbott leállíttatott, az ausztrál közvélemény többségével együtt nem ellenzi a melegházasságot, s Abbottnak a menekültek elleni kemény fellépését is felülvizsgálhatja. Elődje több kínos bakit is vétett, egyebek mellett lovagi címre terjesztette fel II. Erzsébet férjét, Fülöp herceget.

Turnbull győzelme kihirdetése után azt nyilatkozta, nem tervez előrehozott választást. Felmérések szerint a két éve ellenzékbe kényszerült Munkáspárt biztosan vezet a liberális-nacionalista koalícióval szemben, 54 százalékot szereznének, a koalíció 46 százalékot érne el. A liberálisok azt remélik, egy év alatt megfordíthatják az erőviszonyokat.

Ukrajna ezen túl a nyugati partnerektől nemcsak ígéreteket szeretne kapni, mondta Petro Porosenko ukrán elnök egy a Die Weltnek adott interjúban. Az államfő hangsúlyozta, hogy Ukrajnának védelmi fegyverekre van szüksége, mert mint fogalmazott, az ukrán hadsereg nem csupán országát, hanem az általános szabadságelveket valamint a demokráciát is védelmezi.